Акценти
Психичното здраве на милиони строители в ЕС е в риск
Тези здравословни проблеми все още са табу в сектора
/ брой: 233
Когато у нас се заговори за условията на труд в строителството, обикновено става въпрос за липса на предпазни средства по време на работа, вдигане и носене на тежести, полагане на труд без договор, необезопасени работни места, неизплатени или забавени възнаграждения, злополуки, най-често вследствие на падане от височини, притискане. Честото излагане на мръсотия, прах, шум или вибрации е норма на работното място в строителството и рискът от нефатални трудови злополуки е висок. За това също се говори често. Но рядко се говори за психичното здраве на строителните работници, макар че секторът е особено уязвим на икономически спадове, геополитически промени и макроикономически условия.
Над 18 милиона строителни работници в ЕС са изложени на риск от проблеми с психичното здраве, сочат данните на новия доклад EU-OSHA - Агенцията на ЕС за безопасност и здраве при работа на тема: "Психичното здраве в строителния сектор: превенция и управление на психосоциалните рискове на работното място".
Като цяло строителният сектор показва по-ниска чувствителност към проблемите на психичното здраве в сравнение с други икономически сектори, като
71% от строителните компании не желаят открито да обсъждат
психосоциални проблеми, пише в доклада. В него се припомня, че "дистанционната работа предпазва от прегаряне, което е по-често сред офис служителите". Но знаем, че строителите няма как да работят дистанционно.
Според европейските експерти сред уникалните характеристики и психосоциални рискове, които определят сектора, са обичайното използване на практики на подизпълнители, преобладаването на временни работни места, излагането на неблагоприятни метеорологични условия (често на открито), предизвикателства при пътуване. Освен това използването на ръчно квалифициран труд е особено високо в този сектор. Такава работа е свързана с монотонни движения и задачи, както и с когнитивни изисквания поради физическо натоварване.
Строителният сектор дава работа на около 18 милиона души в ЕС, а тези работни места изискват физически и умствени усилия, независимо от нивото на умения. Около 46% от строителните работници в ЕС са изложени на сериозен натиск във времето и работно натоварване. Освен това представителството на малките и средни предприятия (МСП) в сектора е високо, като 95% от компаниите наемат по-малко от 20 работници. Според авторите на доклада работниците в по-малките компании са по-податливи на стресови фактори, тъй като способността и капацитетът на МСП да осигурят психосоциална безопасност може да бъде компрометирана от ограничения на ресурсите (напр. време, финансови и човешки ресурси).
През 2021 г. 32% от строителните работници в ЕС са били от 50 до 64 г., докато за всички професии в тази възраст са 28%. От друга страна, уязвимостта на по-младите работници в строителството е свързана с липсата на трудов опит.
Забавените плащания от клиенти са заложени в структурните икономически характеристики на сектора, но те влияят на психичното здраве на заетите, тъй като водят до потенциална несигурност на доходите и на фирмите, и на заетите в тях. Финансовата несигурност е сред водещите критични психосоциални рискови фактори.
Временните работни места
което е често явление при строителите, отсъствието на постоянно работно място може да доведе до чувство на липса на корени, изолация и самота. Промяната на работното място влияе върху времето за пътуване, което се отразява на времето за почивка и свободното време на работниците и цялостния им баланс между работа и личен живот.
Мнозина трябва да се справят също така и с несигурността на работните места и доходите си, като същевременно се налага да се съобразяват с нови изисквания, произтичащи от технологичните нововъведения и екологичния преход.
Други преобладаващи рискове в сектора включват:
- високи физически и психологически изисквания;
- работно натоварване и времеви натиск;
- ролеви конфликт;
- липса на автономия и контрол на работата;
- липса на надзор, подкрепа и признание;
- тормоз на работното място;
- дълги работни часове;
- непредсказуемите промени в графика на смените
- високо работно темпо
Рискът от страдание от проблеми с психичното здраве е усилва се, когато от работниците се изисква да управляват множество операции с нереалистични цели. Всичко това може да накара работниците да изпитват освен умора, и чувство на гняв и раздразнение и да доведат до прегаряне, стрес и депресия.
Според европейските експерти по условия на труд допълнително безпокойство е липсата на подходящи и конкретни разпоредби за БЗР по отношение на намаляването на психосоциалните рискове и защитата на психичното здраве в тръжните критерии за обществени поръчки в строителството и слабото спазване и прилагане на практиките за БЗР по време на изпълнението на даден строителен проект.
Мигрантите
Специфичните рискове за работниците мигранти включват езикови бариери (както писмени, така и устни), разпределяне на неприятни работни задачи, раздяла със семейството, ограничената наличност на достъпно обучение и информация за БЗР. Командированите работници, подгрупа мигранти, изпитват подобни рискове, като продължителната работа на дълги разстояния и спазването на Директивата за командированите работници се подчертават като допълнителен стрес за тази подгрупа работници мигранти.
ДУМА потърси някои конкретни случаи. В статия за командировани работници от трети страни, публикувана в socialeurope.eu през септември т.г. пише, че двама строителни работници мигранти чакат няколко месеца заплатите си на обща стойност почти 30 000 евро, но работодателят им подизпълнител не отговаря. "Неясни вериги на подизпълнители, укриване на заплати, експлоатация и несигурни условия на труд характеризират мигрантската и мобилната работа в много страни от ЕС. Фактът, че повече от 30 работници загинаха на строителни площадки в ЕС през последните месеци, подчертава сериозността на ситуацията" пише в статията и се припомня, че командироването на работници се е утроило между 2012 и 2022 г.
В България
У нас, както в целия ЕС, а и по света, търсенето на строители с различни специалности и различни нива на опит и умения, нараства. Анализ на Агенцията по заетостта, за който ДУМА писа по-рано, сочи, че през следващите 12 месеца сред най-търсени от работодателите специалисти с квалификация ще бъдат строителите. За този период ще са дадени 22 719 заявки за наемане на квалифицирани работници във всички 10 специалности на професията строител: кофражи, арматура и бетон, през зидария, шпакловки и облицовки до строително бояджийство и дърводелство.
В същото време секторът е един от най-проверяваните от ГИТ, защото е идентифициран като един от най-рисковите както по отношение на безопасността и здравето при работа, така и при използването на различни форми на недеклариран труд. От началото на годината инспекторите по труда са извършили над 6020 проверки в строителството и са установили 19 910 нарушения по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. Освен това, близо една трета от случаите на работа без трудов договор са в строителството (936 при общо 3047 от началото на 2024 г.).
Данните на НОИ сочат, че само за деветте месеца на т.г. от 56 загинали при трудови злополуки в страната, 14 са в строителството на сгради, на съоръжения и при специализирани строителни дейности.