Репортаж
Наши колоездачи в Англия на "Ероика"
Двама българи въртят педалите 77 мили в Дарбишър и назад
/ брой: 178
Младен, Мария и Блаже. Това са имената на тримата запалянковци на колоезденето, които направиха и невъзможното, за да има българско участие на английския фестивал "Ероика".
Младен Чуканов е интересна личност, прочут столичен готвач, любител на стари велосипеди. Той е сред основателите на българското ретро велошествие "Elegant Ride". Мария Самуилова е експерт в международната организация по миграция и активен турист. Блаже Колев - колорит и председател на Софийския колоездачен клуб. Блаже остава в София, но подготвя щателно мисията българска - с колела, екипи и въодушевление в качеството си на "тренер" и "главен механик". На акъла му уйдисват още две луди глави - на Мария и Блаже. Мария се реши на подобна авантюра, въпреки сериозната си работа, коментира с усмивка Младен. Блаже, в качеството си на велосипеден механик и радетел на колоездачното дело, прави възможна техническата реализация на тази мечта.
Малката българска история за колоездене в Британия започва с един клип в мрежата за 12-дневно вело - пътуване от Корнуол до Шотландия, и със страстта към старите велосипеди, признава Младен Чуканов. От няколко години той следи италианската "Ероика" - фестивал, посветен на старите шосейни велосипеди. Този фестивал провокира огромен интерес, излиза извън границите на Италия и за втори път се провежда в Англия. Случайно открит клип на производители на велосипедни седалки допълва мерака му за колоездене из британския остров.
Тримата велоентусиасти дълго се лутат какви байкове да изберат. Проявата има специфични изисквания - колелата трябва да са "ретро", отпреди 1987 г. и да отговарят на няколко технически изисквания, характерни за периода. Дрескодът на участниците е в препоръчителни винтидж дрехи - всичко по тях трябва да е от периода преди 1987 г. След като подходящи велосипеди се намират, възниква въпросът как ще бъдат доставени до Острова. В крайна сметка пътешествениците решават да ги транспортират
"по аероплана" в старовремски брезентови торби
- едната оригинална от 70-те, другата шита в последния момент от храбрата шивачка - обущарка на "Асен Златаров", по думите на Младен.
Въпросът с облеклото реши Блаже, който извади от гардероба си две грижливо пазени джърсита на националния отбор по колоездене от средата на 80-те години, разказва инициаторът на българското участие. И добавя: "Опаковани с торби и цялата покъщнина за няколко дни къмпинг поехме към заветната цел - градчето Бейкуел, домакин на "Ероика Британия".
Тандемът ни пристигнал няколко дни преди проявата и се любувал на предвестниците на предстоящия празник. Тук-там се появявали различни стари велосипеди, лъснати като за парад, а по пътищата в областта имало предупредителни табели с молба за повишено внимание към шофьорите във връзка с провеждането на колоездачното събитие.
Младен бил изумен от вниманието на шофьорите към колоездачите. Отношението на пътя допълваше пасторалната идилия на онзи край - никой не си даваше зор, случайните срещи бяха свързани с обичайни поздрави, отстъпен път будеше мила благодарност от шофьорите, разказа пътешественикът за ДУМА.
Едно чаровно усещане
чиято кулминация е самият фестивал "Ероика".
Фестивалът събрал посетители от около 50 държави, в трите си дни посетен от над 50 хиляди души, с регистрирани над 3500 колоездачи за трите маршрута от 30, 55 и 100 мили. Самото каране няма състезателен характер и в колоната можеха да се срещнат както деца, така и дами на сериозна възраст, с различни по вид и възраст велосипеди - съвсем не по регламента, но допълващи колорита на празника, поясни Младен Чуканов.
Организацията на фестивала била в границите на съвършенството - потоците от хора имали възможността да се забавляват в различни конкурси - за
най-красиво колело, най-добър мустак
най-колоритни господин, дама, семейство, музикалното присъствие не било натрапчиво, а предлаганата храна изобилствала в разнообразието. Бирата беше едно от основните питиета, тъй като местна пивоварна беше пуснала специален бранд за проявата, увери ни Младен.
В деня на голямото каране възхита будели множеството доброволци - почти на всеки разклон. Те регулирали движението на групите колоездачи и пътния трафик. Няколкото подкрепителни пункта предлагали сандвичи и топли напитки, дребни сладкиши и приповдигнато посрещане от домакините. Според Младен празничност се усещала във всяко градче, през което се минаваше, пъстрите колони будели усмивки в околните, веселбата била навсякъде в околностите на Бейкуел.
Двамата карат 30 мили на "Ероика", а общо навъртели към 150 км из областта Дарбишър. Младен Чуканов през цялото време се изкушавал да мечтае, да се опита да повярва, че подобно нещо е възможно да се случи и по нашите земи, че имаме достатъчно красива природа и усмихнати хора, че радостта е заразна, а колоритът - витален. "Карайки по тесните пътища на Дарбишър, се изкушавах да си представя как подобно отношение на пътя е възможно в България, как лелеяните велосипедни алеи са напълно излишни, ако се държим като идиоти дори и като пешеходци, как отношението поражда отношение и пътят сме самите ние", философски коментира колоездачът. С финала на този фестивал се родило очакването, че забравеното нормално съществува. Времето им било "шарено", но не ги спряло. В Англия по това време слънчевите лъчи често се заместват от студен вятър или настойчив дъжд..
"Страшно беше - много хубаво, чудно чак! Попаднах точно в оная Англия, която винаги съм си представял", сподели в края на разказа си Младен Чуканов.
Голямата британска авантюра
Голямата британска авантюра, както я наричат организаторите, предлага колоездене със стари велосипеди в един от най-красивите региони на Англия - националния парк Пийк дистрикт. Но и различни семейни забавления, и възможности за къмпинг. Колоездачната обиколка е за истински велосипедисти, а не за хора, които просто могат да карат колело за удоволствие. Въпреки това няма състезателен елемент, участниците спират за кафе и бъбрене, за идеалното общуване.
Фестивалът е с много винтидж щандове, кафета, решени в съответната епоха, жива музика. Семейният фестивал се нарича "Най-доброто от британското". Не минава без разпродажба на стари байкове и всичко за тях. Има и семеен спортен ден със стари класически игри като състезание с лъжица и яйце и пр. Трите дни не минават без винтидж изложение и продажба на колекционерски предмети. Паралелно се провежда и фестивал на вкусни храни. Британската преса нарича "Ероика" "велосипедната версия на Гластънбъри".
Двамата български участници