Морето като вдъхновение в творбите на известни български художници показва "Контраст"
/ брой: 159
Изложбата "Брегът и морето 2" представя столичната галерия "Контраст" (ул. "Цар Самуил" 49) до 15 септември. В експозицията авторите, изкушени от брега и морето, са Христо Каварналиев, Александър Мутафов, Карл Йорданов, Стефан Баджов, Никола Танев, Данаил Дечев, Васил Бараков, Иван Табаков, Милен Сакъзов, Георги Баев, Михалис Гарудис, Любо Иванов, Сергей Петров, Николай Ников-Ничето, Тодор Добруджански и др.
Изложбата е богата. Морето като вдъхновение е безкраен природен и емоционален свят. Едни художници показват неговата красота, други - неговата стихия. Много се отдават и съумяват да уловят неуловимото, други се докосват до неговата преходност.
Ходовата линия на произведенията в залата е разделена на две. Едната част съдържа класически и, да ги наречем, по-реалистично предадени творби, а другата - по-модернистични, отбелязват домакините. Сред първата група ни привлича пастелната гама на голямоформатен пейзаж от Созопол на Карл Йорданов, от 40-те години, изграден на принципа на акварела, но в маслени бои.
Изненада, но не и новост, е присъствието на творба на Стефан Баджов от 1941 г. - "Кей в Кавала". Авторът е един от основоположниците на специалност "Декорация" в Художествената академия, наравно с Харалампи Тачев, парадоксално известен в началото на ХХ в. като "учителя на Милев".
Работата на мариниста Александър Мутафов няма определен сюжет, но притежава поетично състояние. Спира вниманието с умелото постигане на светлинното движение, когато слънчевите лъчи преминават през облаците и се спускат към пясъчния бряг.
В по-модернистичната част на залата, между авторите от втората половина на ХХ век, откриваме творбата на Михалис Гарудис, която директно внася морската материалност в залата с колажирани части от нея - миди, парчета от лодки, варовикови скални късове.
Всеки от авторите е с различна индивидуалност, виждания и стил. В повечето произведения маринистите търсят движението и експресията на морските състояния. Резултат са на дълго изучавани и очаквани впечатления от уловения момент или безкрайните морски промени.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.