Евромераци и заблуди
/ брой: 147
ЕК планира въвеждането на евро за всички страни членки на ЕС, вкл. за България, пише британският "Дейли експрес". Двигател на идеята е нейният председател Жан-Клод Юнкер, реализирането й се ускорява заради напускането на Великобритания.
Въвеждането на еврото се смята за последния етап на европейската интеграция на една страна след членството и влизането й в Шенген. Еврозоната е най-елитният клуб на богатите и влизането в нея е стремеж на всяка държава. Защо обаче, ако е толкова добре, мощна икономика и сила като Великобритания отказа еврото? Стабилни икономики като Полша и Унгария - също. В Унгария освен това се проведе и обществено допитване и масово хората се обявиха против. В Полша най-голямата опозиционна партия предупреди, че страната може да последва съдбата на Гърция, ако въведе еврото.
Въпреки многото уверения на "експерти" за ползите от влизането ни в еврозоната, фактите говорят красноречиво за обратното. Какво се случи с Италия и Гърция, след като влязоха - цените скочиха двойно и тройно и те изпаднаха в най-тежката си криза. Иначе като плюсове се спекулира с по-голяма стабилност, ръст на чуждите инвестиции, по-ниски лихви, засилване на търговията. Минусите обаче удобно се неглижират, а те могат да са фатални за по-голяма част от хората у нас. В момента сме най-бедната държава в ЕС и в еврозоната ще сме така, само че още повече. А това вече застрашава оцеляването на населението, голяма част от което и сега е под прага на бедността. Нека си представим какво ще се случи, ако вместо левче хлябът струва 1 евро. И вместо 5 лв. за шопска салата плащаме по 6 евро, а заплатите - същите.
За да може да се усетят плюсовете, не минусите, зависи от правителството, а то провежда политика на затъване в дългова спирала. Икономика и финансова стабилност не се правят с нови дългове и еврофондове, които след "Брекзит" ще намалеят. Така рискът дефицитът да скочи заради увеличаването на държавните разходи, а фискалният резерв да се стопи, е голям. И минусите ще се усетят с разрушителна сила.