Дефицит на справедливост
/ брой: 242
Мая ЙОВАНОВСКА
Нима някой се заблуждава, че въведеното у нас през 2008 г. пропорционално данъчно облагане е на практика такова? Плоският данък не е еднакъв за всички при таван за облагането, който в момента е 3400 лв. Навсякъде в ЕС действа прогресивна данъчна система, и то с пъти по-високи ставки от нашите 10%. У нас реално облагането е регресивно - в полза на хората с по-високи доходи, а най-облагодетелствани са най-богатите. Тези с по-големите заплати се облагат с по-малко, когато възнагражденията им надхвърлят 3400 лв. Колкото повече, толкова по-малко.
Не беше неочаквана реакцията на бизнеса срещу предложението на БСП този максимум поне да се повиши на 4200 лв. Индустриалците се държат сякаш са по-засегнати от кризите, отколкото бачкаторите. Освен че получават компенсации, служебната власт ще индексира и договорите по обществените поръчки, щото производствената инфлация била много висока. Но за обикновените хора от кумова срама подхвърля 770 лв. минимална заплата (около 600 лв. след данъци и осигуровки). А синдикатите изчислиха минимум от 1320 лв. на човек за най-нужното на месец.
Все по-необходим става разговорът за необлагаемия минимум, за нуждата от прогресивно данъчно облагане и най-вече за дефицита на справедливост. Плоският данък е дране на 95% от хората и форма на облагане за 5 на сто, в които отиват над 80% от благата.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.