07 Ноември 2024четвъртък16:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

На фокус

Газовата усмирителна риза за Европа

Пестенето на 15% от синьото гориво все още не е задължително. А възможно ли е?

/ брой: 149

автор:Мая Йовановска

visibility 1128

Европейският съюз прие мерките по спешния план, който предвижда всички държави да намалят потреблението на газ с 15%. Единствено Унгария възрази срещу тези мерки. А те вече са в сила.

Решението на ЕС да се ограничи потреблението на газ с 15% в следващите 6 месеца е препоръчителна мярка за момента. Това коментира евродепутатът от БСП Цветелина Пенкова. "Има вариант, в който може да се задейства механизъм и той да стане задължителен, ако наистина разликата между доставки и консумация стане абсолютно непосилна за Европа. Където е възможно и доколкото е възможно, наистина трябва да намалим консумацията на енергия, за да можем да се справим. Този пакет е насочен изцяло към намаляване на консумацията от страна на индустрията, но се предлагат много компенсаторни механизми, които да подпомогнат това", обясни Пенкова пред "България он ер".

Газът се използва например в хлебопроизводството

Цветелина Пенкова сподели, че в момента се прави всичко възможно част от средствата, които са заложени в плановете за възстановяване на отделните държави, да могат да се използват за подпомагане в тежката енергийна криза. Тези мерки са насочени предимно към индустрията. "Няма да се отнася намаляването на консумацията за социални предприятия, болници, училища, детски градини, домакинствата. Идеята е да предпазим гражданите и най-уязвимите групи, и да подпомогнем финансово и с други стимули индустрията", каза евродепутатът.

Ден преди съюзът да реши за ограниченията, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че "Европа трябва да бъде подготвена за най-лошия сценарий: пълно спиране на доставките на газ рано или късно". Според председателя на енергийния съвет на БСП Таско Ерменков такова пълно спиране на газа не е възможно. Политизира се икономически проблем, който трябва да бъде решаван в интерес на икономиката, индустрията и хората, каза той. "Такова намаляване на потреблението на газ ще удари битовите потребители и икономиката и ще направи Европа неконкурентоспособна. Тези действия са срещу интересите на европейската икономика и европейските народи", заяви Ерменков.

Готови ли сме у нас за намалено потребление?

Намаляването на консумацията не се отнася за социални предприятия, болници, училища, детски градини, домакинствата

Енергията от синьо гориво е 60% от общата консумация, използвана от промишлеността в Стара Загора. В едно старозагорско предприятие работят 220 души. Собственикът му казва, че единствените възможни икономии са от газа за отопление, и то само 1%. "В производството няма вариант да бъде намален капацитетът на потреблението. Ние не сме голям консуматор. Ползваме 500 мегавата, или обърнато в кубични метри - 500 000 кубични метра", обяснява Мария Жекова пред БНТ. Машините имат определен периметър и не може да работят с намален капацитет на газа, добавя Александър Курносов, производствен директор. 

Едно от най-големите старозагорски училища - езиковата гимназия "Ромен Ролан", е изцяло газифицирано. То не може да премине на алтернативни източници на енергия, тъй като сградата не е пригодена. Освен това учебното заведение е на двусменен режим на обучение и трябва да се отоплява през целия ден.

4120 са газифицираните домакинства в Стара Загора. Оказва се, че ограничаването на ползването на газ ще бъде по-лесно за някои от битовите абонати. Природен газ за отопление използват около 10% от домакинствата.

"Живея сам. За семействата с деца ще бъде много по-трудно. Предполагам, че ще се огранича в студените месеци, или ще мина на алтернативен вариант - имам климатик, ще мина на електричество", казва Димитър Бонев.

Какво правят другите държави?

Германия попадна в заглавията на медиите, след като изключи светлините на обществени паметници и отоплението в градски сгради, като например в центровете за отдих. Мерките за пестене на енергия в цялата страна са в съответствие с плана на ЕС, пише Euronews.

Газът е водещият източник на топлина в ЕС и също така се използва за производство на енергия в различна степен, в зависимост от страната. Какво правят някои страни в Европейския съюз?

Франция

70% от енергията на Франция идва от ядрени източници. Въпреки това страната ще се стреми да намали потреблението на енергия с 10% през следващите две години. На магазините с климатик е казано да държат вратите затворени или ще бъдат изправени пред глоба от 750 евро. Външните тераси на кафенета и барове също не се допуска да се отопляват или охлаждат. Забраната за светеща реклама между 1 и 6 сутринта също е разширена, за да обхване цялата страна. Правителствените служби ще могат да включват климатика, само ако на закрито е по-горещо от 26 градуса, в опит да дадат пример в кампанията на президента Макрон за "енергийна трезвеност".

Германия

Германия използва предимно газ за отопление - само около 15% отиват за производство на електричество. Но властите в цялата страна намират начини да намалят потреблението и в двете области. На северозапад Хановер стана първият голям град, който въведе мерки за пестене на енергия. Това включва намаляване на използваната топла вода при душове и вани в съоръжения като развлекателни центрове. Общинските сгради също вече не могат да се отопляват до повече от 20 градуса, а мобилните климатици или вентилаторни печки са забранени. Други германски градове изключват осветлението и фонтаните на обществени места.

Испания

Въпреки че Испания не зависи от доставките на руски газ, нейното правителство все още насърчава гражданите да намалят потреблението на енергия. Страната се стреми да намали използването на газ със 7-8%. "Можем да кажем на децата да изгасят светлините или да спуснем щорите. Трябва, например, да изключваме осветлението, когато излизаме от стаята", заяви министърът на околната среда Тереза Рибека. Премиерът Педро Санчес дори развърза вратовръзката си на пресконференция и помоли другите да направят същото, в опит да пестят енергия - вероятно за да намалят нуждата от климатик. Той добави, че правителството ще представи нов план за пестене на енергия.

Италия

Италия работи по план за намаляване на потреблението на енергия от началото на юли. Спешни мерки, включващи предсрочно затваряне на магазини, се обмисляха преди оставката на премиера Марио Драги. Нито едно от тези нови ограничения все още не е въведено, но от май не е разрешено климатиците в обществени сгради да поддържат температури по-високи от 19 градуса през лятото или 27 градуса през зимата.

Нидерландия

От 2023 г. основните потребители на енергия (тези, които използват над 50 хил. киловатчаса) в Нидерландия ще трябва да намалят потреблението. Правителството обяви в началото на юли, че ще бъде задължително компаниите да инвестират във всички възможни енергоспестяващи мерки, ако изразходваната от тях сума може да бъде възстановена в рамките на пет години.

Гърция

Климатиците не могат да се настройват на температури по-ниски от 27 градуса в обществени сгради през лятото, а офис служителите са призовавани да се уверят, че компютрите им са изключени в края на деня. Въвеждат се и редица мерки, които да направят сградите по-енергийно ефективни. Обществените сгради се оборудват с щитове за прозорци и беше обявена програма за 640 милиона евро за подновяване на прозорци и охладителни системи в държавни съоръжения.

Страницата подготви Мая ЙОВАНОВСКА

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 429

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 461

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 439

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 400

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ