Доживяхме
/ брой: 76
Нора СТОИЧКОВА
Виновникът за дупките Бойко Борисов преброи 3000 броя по пътищата, на които направи инспекция. Ако през последните 12 години Борисов по-често ги броеше, щеше да види, че ремонтите и строежите на пътища са калпави. Престъпно калпави за стотиците милиони, хвърлени по тях.
Наглостта му да прехвърля собствената си вина за пътното положение взриви отново обществото и правителството. И въпросът защо основните ремонти досега са минавали като пътна поддръжка кънти в главите ни без логичен отговор.
БСП винаги е заостряла вниманието на обществото към изключително скъпите, но затова пък некачествени, строежи. Глас в пустиня. Радостно е, че и министър-председателят Кирил Петков вече започна да си задава същите въпроси. "Ако правим нашите пътища през т.нар. поддръжки, вместо през основни ремонти, гаранциите са много по-ниски, а тогава и качеството е по-ниско. Тази практика трябва да я променим изцяло", категоричен е премиерът.
Разгеле, доживяхме!
Това обаче няма да върне в хазната обратно милиардите, които изтекоха оттам. Няма да върне на хората изтеклия в безсмислена мизерия живот през последното десетилетие. Защото, за да се осигурят тези пари и бюджетната сметка да излиза, трябваше да се взима от залъка на хората, най-вече от пенсионерите и децата.
Може би арогантността на Борисов да заклеймява фараонските си строежи има обяснение в психопатологията. Но и това не ни топли.
Държавното дружество "Автомагистрали", превърнало се през последните 12 години в неизчерпаем източник за близки до властта фирми, е превъзлагало дейност за милиарди левове на външни фирми в разрез със Закона за обществените поръчки. Агенция "Пътна инфраструктура" е била наясно, че фирмата няма капацитет да изпълнява такива крупни договори за строителство на магистрали и укрепване на свлачища, но въпреки това й е възложила работата. В резултат "Автомагистрали" е сключила десетки договори с външни фирми по вътрешни правила.
От одитния доклад на Сметната палата за периода от януари 2016 до края на 2020 г. става ясно, че "Автомагистрали" е изпълнявала 4 договора с АПИ, сключени директно, без процедура по ЗОП, чрез изключение от закона - т.нар. инхаус поръчки. Сключените от "Автомагистрали" договори с АПИ по този ред възлизат на 3,6 млрд. лв. без ДДС или 96,6% от всички контракти.
Одитът обаче категорично доказва, че фирмата не е разполагала с капацитет и АПИ е била предварително наясно. Според доклад на дирекция "Техническа" от 13 декември - 7 дни преди възлагането на първия инхаус договор за изграждането на участъци от АМ "Хемус", за изпълнението му са били необходими около 2400 души, над 600 единици техника, 15 производствени бази и 2 полигона за греди. В същото време към този момент "Автомагистрали" е разполагала с 264 единици техника, 42 процента от която машини за зимно поддържане на пътища, и 224 служители и работници.
Документът опровергава всички твърдения на представителите на ГЕРБ. Одитът на Сметната палата, разбира се, е в прокуратурата. Но обвинения срещу виновните длъжностни лица още не сме видели. До присъдите може и да не доживеем. И докато съмне, ще трябва да се задоволим пак само с политическо говорене по темата.