08 Ноември 2024петък01:31 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Снимка Димана Пъстракова

Млади творци

Джулия Пъстракова и нейната човешка история

Как филмът "Лимбо" от курсова работа стига до полуфинала на Студентските "Оскари"

/ брой: 194

автор:Надежда Ушева

visibility 5075

"Не съм очаквала, дори не приемах възможността, че е възможно да ни се случи. "Лимбо" беше един от 16-те филма, достигнали до полуфинал на Студентските
"Оскари" в категория "Документално кино", но не успя да се класира в селекцията, в която обявиха финалистите. В средата на август излязоха официалните резултати", каза за ДУМА Джулия Пъстракова, която е режисьорка и сценаристка на "Лимбо".
Родена е във Варна. Завършва икономика и мениджмънт във Варненската търговска гимназия. След дипломирането си кандидатства в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и в момента е студентка в четвърти курс, специалност "Филмова и телевизионна режисура". Авторката на филма разказва за нашите читатели как той се появява на бял свят и какво е неговото послание:

"Идеята за "Лимбо" се роди по време на непринуден разговор между мен и сценариста Александър Хаджиев. Разбрахме, че и двамата имаме личен поглед, свързан с болестта деменция. Александър ми сподели, че един от прародителите му е настанен в специализиран дом, а други трима са неофициално диагностицирани със заболяването. Аз имам подобен опит с моя дядо. След влошаване на състоянието му трудно се взе решение да бъде настанен в дом. През 2022 г. той почина. Отначало имах съмнения дали да се захвана с проекта. Емоционалната ми обвързаност към темата беше факт и съществуваше риск за липса на обективна преценка. След известни размишления стигнах до извода, че личното отношение би помогнало. Осъзнах, че темата се нуждае от публичност. Тогава везната се наклони и реших да се впусна в това приключение."
Пъстракова допълва, че деменцията е неврологично заболяване, което се характеризира с влошаване на умствените способности. В тежка степен засегнатият е неспособен на самостоятелна грижа. Обикновено от появата на първите симптоми до диагностицирането изминават месеци или години. Това се превръща в основен проблем. В този период болестта прогресира и влошава състоянието на пациента.

"За заболяването деменция "Лимбо" разказва друга история. Това не е научно-популярен филм, който ще се занимава с изследването на болестта, не е и медицински речник, който ще разкрие значението й. Продукцията не е за пациента, тя е за човека, за неговото минало, живот и съдба. Исках да създам филм, в който не преобладава плашещата информативност за диагнозата. Интересувах се главно от човешките истории", подчертава режисьорката.
Тя разказва, че "Лимбо" е заснет в "Дом за пълнолетни лица с деменция - Княжево" в София, в рамките на шест дни. "Предподготовката изискваше намиране на подкрепа от институция, в която това да се осъществи. Успяхме да я открием от председателя на Сдружение "Информация и консултации" Мариана Велева и от управителя на "Дом за пълнолетни лица с деменция - Княжево" Ангелина Георгиева. По време на снимачния процес с екипа преминахме през широк спектър от емоции. Отначало в предизвикателство се превръщаше сблъсъкът със ситуации, в които безсилието и неспособността за промяна на събитията надделяваха. С всеки изминал ден настанените ставаха все по-отворени към нашето присъствие и споделяха своите истории. Създадох много ценни спомени, като пример са честите ни разходки с баба Николинка. В почивките заедно късахме рози от градинките в дома, след което получавах нейното уверение, че няма да позволи на никого да ми се скара.

Слушах разказите, спомените от живота й и макар да чувах някои от тях отново, тези разговори ми помогнаха да пречупя повърхностната обвивка на темата във филма", споделя отличничката, която докато учи в гимназията, открива страстта си към театъра, а след това се появява и любовта й към киното.

Сферата на икономиката не пробуди интерес при мен. При този избор родителското мнение надделя, споделя Джулия, на която й предстои дипломиране и в момента работи по сценарий за дипломния филм, чиито снимки се очертават да са през април-май догодина. По думите й, в повечето случаи при младите режисьори идеи и теми има, въпросът е дали ще могат да се реализират. Защото много млади режисьори срещат трудности в намирането на финансиране и ресурси. "Увеличаването на програмите за безвъзмездни средства, специално насочени към завършващите, ще осигури финансовата подкрепа, необходима за осъществяването на техните проекти", смята Пъстракова. Според нея филмовата индустрия в България показва потенциал в подкрепата за развитие на младите режисьори, но въпреки тези усилия все още има и място за подобрение.


Постижение за българското кино

"Лимбо" е курсова работа, която е включена в учебната програма на трети курс в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Екипът е студенти от академията. Продуцент е проф. д-р Станислав Семерджиев от НАТФИЗ. Изпълнителен продуцент - Александра Живкова. Оператори са Николай Яръмлъков и Сара Морфова. Монтажът е дело на Василена Лакова. Звук - Симеон Стефанов, цветни корекции - Виктор Добрев, грим - Анна-Мария Антонова. Първи асистент оператор е Виктор Добрев, бум оператор - Симеон Стефанов, Дебора Генадиева.
Лентата е представяна в програмите на Международния студентски филмов фестивал "Ранно пиле", където получава приза за най-добър документален филм. Има награда за най-добър късометражен документален филм и специалната награда на журито на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна (14-18 юни, 2023). С четири номинации е на Националния фестивал на българското кино "Васил Гендов", 2023 г. Отличен е и от фондация "Стоян Камбарев". Попадането на "Лимбо" в Оскаровата селекция е изключително постижение за българското кино и неговите млади творци.
През 1983 г. филмът на Вергиния Бреснишка "Първобитна история" удостоява ВИТИЗ с първата му номинация за Студентски "Оскар".  През 2020 г. наше заглавие отново попада сред номинираните - "Танда" на Теодора-Косара Попова, една от трите номинации за чуждестранен документален филм.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ