Полезни идиоти
/ брой: 236
Мнозинството в Европейския парламент официално поиска да бъде премахната забраната за продажба на нови бензинови и дизелови автомобили след 2035 г. Това предложение бележи ясно разминаване с Европейската комисия и нейния председател Урсула фон дер Лайен, които се оказаха открити лобисти с подкрепата си за навлизането на електрическите коли. Така превключването на "задна скорост" се оказва болезнено, но неизбежно.
По план забраната за двигатели с вътрешно горене трябва да влезе в сила през 2035 година. Но става все по-малко вероятно тази забрана, вече гласувана от Европейския парламент, наистина да бъде приложена. За това има безброй причини. Ето някои от тях.
В световен мащаб електромобилността няма как да бъде приложена. В момента по пътищата по света се движат около 1.4 милиарда превозни средства - около 98 процента от тях са с двигатели с вътрешно горене. С годишни емисии от нови автомобили от 90 милиона превозни средства, бързата електрификация на целия транспорт остава мираж.
Електромобилният бум в Европа затихва. В Германия например 97% от движещите се автомобили са с двигатели с вътрешно горене. Интересът към електромобилите моментално угасна, след като федералното правителство отмени преференциите за тяхното закупуване. За България няма да говорим, такива преференции изобщо не са въвеждани. Пък и да имаш електромобил, няма къде да го зареждаш. Твърде малко са зарядните станции.
С бруталната намеса на брюкселските чиновници на автомобилния пазар ЕК бе на път да навреди сериозно на европейското индустриално производство. Местните автомобилни компании започнаха да разработват електрически автомобили доста по-късно, когато пионерът Tesla вече беше отворил пазара, а Китай бързо спечели водеща роля в електрическите и батерийните технологии с подкрепата на правителството. И най-важното. Твърде съмнително се оказа влиянието на автомобилите с бензинови и дизелови двигатели върху количеството въглеродни емисии.
Така стана ясно, че забраната за двигатели с вътрешно горене в Европа облагодетелства предимно китайската индустрия за електрически автомобили. А според коментари в редица европейски издания Урсула фон дер Лайен и нейната Европейска комисия така и не разбраха този геостратегически аспект на подобна неосъществима идея. Защото със забраната на двигателите с вътрешно горене през 2035 г. европейските чиновници са на път да се превърнат в полезни идиоти за китайците.