13 Февруари 2025четвъртък00:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Който иска - може

/ брой: 5

автор:Мая Йовановска

visibility 4543

Макар родният статистически институт да ни сервира последните месеци добри новини за инфлацията, ние усещаме по джоба си дали действително има поевтиняване. Защото това, дето най-много се пазарува и потребява - храните, изсмуква голяма част от бюджета на обикновените българи. Та макар някои потребителските цени да намаляват и инфлацията да се забавя на годишна база, храните упорито вървят нагоре, макар и с по-малки стъпки.
Освен класическото упражнение с директното вдигане на цените, търговците отдавна прилагат всевъзможни скрити трикове. Само преди ден проучване на неправителствената организация "Активни потребители" показа, че ни цакат с малко бонбони в големи кутии. Това обаче е само част от арсенала на търговци и производители, който най-често включва намаляване на качеството, чрез влагане на по-евтини съставки, дори забранени такива, намаляване на грамажа на опаковани стоки и всевъзможни игри с етикетите на стоките. То не беше краве масло от хидрогенирани масла, сиренене с над 70% вода, салами, съдържащи цялата менделеева таблица, но почти без месо, българско кисело мляко без лактобацилус булгариус и т.н.
През годините не спряха да ни убеждават, че свободния пазар сам ще се регулира и всичко ще бъде наред. Свобода или свободия? И за чия сметка?
Набързо беше премахнат Закона за борба срещу спекулата и сега това у нас е мръса дума. И то толкова мръсна, че даже няма нито контролен орган, който да провери има ли спекула или няма, нито пък читаво законодателство, върху което да се облегнем.
Но който иска - може. А който опитва - прави. Последните години и месеци у нас имаше различни опити, някои от тях бяха откровено тъпи. Други пък смислени и логични, но не бяха приети. Затова пък унгарското правителство изиска от по-големите компании за търговия на дребно на храни да поставят предупреждения за цените на продукти, които са с по-малък грамаж, но се предлагат на същата или сходна цена. Кофти реклама, нали! Да ама другото е най-малкото нелоялна практика спрямо потребители. Скрито повишаване на цени. А какво ще направи нашето правитлество?

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 3438

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 3660

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 3655

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 3611

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 3124

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 3729

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 3713

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 3528

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 3523

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 2872

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 3599

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3573

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 3651

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ