28 Септември 2024събота02:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кога има връзка и кога няма

/ брой: 124

автор:Васил Попов

visibility 2808

Ако се запитаме има ли връзка между природните явления и политиката за изграждане на една държава, най-простият и елементарен отговор е - няма. Но това е само на пръв поглед. Да вземем един пример. В последните години българският народ започна панически да се страхува от наводнения, бури, а напоследък и от земетресения. Сега някой би се засмял подигравателно, но ние спокойно можем да припомним, че в епохата на социализма народът не се страхуваше чак толкова от природните бедствия. Не че не са се случвали. Можем да си припомним земетресението във Вранча, след което загинаха доста хора в Свищов. Можем да си припомним някои случаи, при които реки като Марица и Тунджа са преливали и са нанасяли щети. Въпреки всичко това страх нямаше.
Какво е обяснението на този феномен? Можем да го търсим в начина, по който соцуправлението изграждаше държавата - селско стопанство, икономика, защита на населението. Само няколко примера ще потвърдят, че между политиката и природните явления има връзка. При социализма всичката земя на България беше обработваема. Няма сега да напомняме какво се е раждало и какво са произвеждали селските стопани. Само ще посочим, че безкрайните земеделски имоти бяха пълни с всички необходими съоръжения за тяхното успешно експлоатиране. Така например един елементарен кротък тридневен дъжд тогава се стичаше в напоителните канали и оттам - в реките. Днес огромни посевни площи са подгизнали от вода до коляно, защото някогашните иригационни съоръжения днес не съществуват, разграбени са или където ги има, не се поддържат. Така вместо да служат за успокоение на населението, те представляват реална заплаха, защото никой не знае кога ще се спука стена, кога ще се пръсне предпазна дига и кога ще залее цялото населено място.
Като погледнете днес коритата на всички български реки, ще видите колко са обрасли с дървета и храсталаци, с нападали дънери и никой няма грижа да ги почиства. Вместо някой да създаде успокоение сред българите, ние виждаме по телевизора как представители на местната и на държавната власт си прехвърлят отговорността - кметове винят министри, а министрите говорят за местното самоуправление. И нищо позитивно няма налице. Ако преди ставаше необходимо някой спешно да се притече на помощ в българските градове и села заради природни катаклизми, всички знаехме - армията идва и специалистите от Гражданска отбрана. Сега и в тези структури не се таи надежда.
А безконтролното и престъпно изсичане на българските гори? Та нали точно това създава предпоставки дори най-лекият дъждец от отделен облак да се превърне в порой, който отнася почва, къщи, дворове, добитък. Свлачище. Нали разбирате, че тук не става дума за някаква носталгия по социализма? Става дума за такова изграждане на държавата, което да дава сигурност на цялото население. Ето тази сигурност липсва. И когато говорим между кое има връзка и кое няма връзка, най-спокойно отбелязваме, че много често сегашните управници нямат връзка между главния си мозък и простотиите, които излизат от устата им. Било пред хората, било пред синдикатите, било в пленарната зала на парламента. А това всъщност означава - пред всички нас. Още дълго можем да се питаме между кое има връзка и между кое няма. Чак до следващите избори.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ