26 Февруари 2025сряда22:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Европрокуратурата разследва строителите на тунел "Железница"

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 2978

Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) са претърсили шест компании и четири частни къщи в два района на страната. Обиските са извършени по искане на Европейската прокуратура (EPPO) заради събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, свързани със строителството на тунел "Железница", се казва в официално прессъобщение на европейската институция.
Най-дългият пътен тунел в България бе отворен за движение на 20 февруари. Съоръжението бе готово, но открити свлачища забавиха пускането му в експлоатация. Агенция „Пътна инфраструктура“ плати над 356 млн. лв. за строителството на тунела и укрепването на свлачищата.
В официалното съобщение на Европрокуратурата се напомня, че АПИ е сключила договора с консорциум от три фирми за проекта, съфинансиран от Европейския кохезионен фонд по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ ( 2014 – 2020 г.). Изпълнителят получи приблизително 185 млн. лв. (около 95,6 млн. евро), 85% от които са финансирани от европейски фондове. Европрокуратурата не споменава консорциума и фирмите в него.
АПИ има договори с различни консорциуми за строителството на почти всяка част от съоръжението. Освен това и укрепванията на свлачищата бяха възложени с нови поръчки.
На база на съобщението и цитираната в него сума обаче може да се направи заключението, че става въпрос за консорциум „АМ Струма Тунел 2018“, в който участват „Джи Пи Груп“ АД, „Глобал Кънстръкшън“ ООД и „Виа План“ ЕООД, предава economic.bg. Той изгради самия тунел, а стойността на договора е над 215 млн. лв. без ДДС.
От „Джи Пи Груп“ разпространиха официална позиция по темата, в която категорично заявяват, че компанията не е обект на разследване. Компанията оказа пълно съдействие на органите на реда, предоставяйки всички изискани документи в хода на проверката“, гласи съобщението им. До момента няма официална реакция от останалите компании в консорциума, нито от АПИ или Министерството на регионалното развитие.
След сигнал, получен от ДАНС, Европейската прокуратура в София започва проверка, която разкрива, че една от компаниите, част от консорциума, е заподозряна в няколко криминални престъпления, включително присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари.
"Разследваната компания е извършила за много кратко време няколко фиктивни парични превода на стойност над 11 милиона лева (5,6 милиона евро) към верига от "кухи" фирми, което е довело до теглене на големи суми в брой от физически лица с криминални досиета".

Вестник „Монд“: Тръмп и Макрон разговаряха като глухи

автор:Дума

visibility 1280

/ брой: 38

Путин допуска ЕС в диалога за Украйна

автор:Дума

visibility 1132

/ брой: 38

Мерц предложи "брак по сметка" на Шолц

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 38

Накратко

автор:Дума

visibility 1265

/ брой: 38

Eволюция

автор:Александър Симов

visibility 1280

/ брой: 38

За овчарина и стадото

visibility 1314

/ брой: 38

Може ли да не взимаме 17 млрд. лв. нов заем?

автор:Ваня Григорова

visibility 1290

/ брой: 38

България преминава към еврото - как ще стане и какво предстои

автор:Дума

visibility 1341

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ