До 2 седмици тръгва БДС-то за киселото мляко
Върху опаковките задължително ще има знак за стандарта, въвеждането му няма да доведе до повишаване на цените
/ брой: 149
Българският държавен стандарт (БДС) за киселото мляко влиза в сила до две седмици, обяви вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов. До дни рецептата за производство на продукта ще бъде публикувана в "Държавен вестник" и до две седмици ще стане работеща. Ресорният министър подписа стандарта за производство. Предстои публикуване на документа в официалния бюлетин на Института по стандартизация. Стандартът посочва какви са изискванията за производството на българското кисело мляко. БДС няма да е задължителен, а препоръчителен, но знакът му ще гарантира на потребителите, че продуктите, които го спазват, са истински.
Според Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите, въвеждането на БДС няма да доведе до повишаване на цените. Евентуалната бъдеща промяна на цените няма да бъде заради това, добави той.
По думите на Найденов след 2 седмици ще бъде осигурен и контролът на БДС при киселото мляко. За съхранението на продукта ще се използват стъклена, полиетиленова и керамична опаковка. Ако си вземете такова мляко, то ще бъде такова, каквото си спомняме, каза министърът. Ако го оставите, ще се вкисне, допълни той. Фирмите, които искат да следват БДС, ще трябва да се впишат в Патентното ведомство. Таксата за услуга е 300 лв., но не стана ясно колко време ще отнеме регистрацията.
Найденов обяви, че се подготвя БДС за месните и хлебните продукти. През август МЗХ ще издаде заповед за съдържанието на соя в колбасите. На кренвиршите с 80 на сто съдържание на соя ще се сложи край, заяви министърът..
Стандартът за кисело мляко
В подновения държавен стандарт за кисело мляко за първи път е регламентирано използването на козе мляко, както и нови физикохимични показатели като "съдържание на млечен белтък", "масленост" и "енергийна стойност". Българското кисело мляко трябва да съдържа бактерията "лактобацилус булгарикус" и да е годно до 20 дни от датата на производство. Другите допустими суровини в него са сурово краве, овче, биволско и козе мляко, както и различни смеси между тях. Допуска се и използването на вода за пиене, млечна сметана, получена в деня на стандартизирането, както и обезмаслено мляко.