Чужди сметки
/ брой: 35
По-високи цени на електроенергията и нови заеми - това ни съветва американската частна консултантска организация Световна банка с резюмето, което Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане. Да го обсъдим, защо не? Как обаче да го сторим, след като докладът, поръчан от ГЕРБ през лятото на 2015 г. и който трябваше да е готов за 6 месеца, а не беше, не е публичен? Бил съдържал информация, която е търговска тайна. Сумата, която сме платили за него, също е тайна. Разгласяването й не било по вкуса на банката. И сега какво се получава? Дали сме неприлично големи пари (ако бяха прилични, нямаше банката да е против да знаем колко са) за нещо, което не ни се предоставя да го видим поне, камо ли да го прочетем.
Консултантите от банката ни подхвърлят 20 странички резюме с текст и графики, съпроводени с пояснения на английски. Все едно продуктът им е предназначен за англоговорящи, а не за българи. С които ни казват да се готвим за по-високи цени на електроенергията и за поредните заеми, които щели да стабилизират отрасъла. А също и че нямаме нужда от нови базови мощности, защото сегашните покривали потреблението ни. Това заключение на банкерите беше опровергано през студения януари - още преди да бъде публикувано резюмето им, когато се наложи да искаме внос на електроенергия от съседни страни, защото нито спреният износ, нито активираният студен резерв успяха да задоволят консумацията. При това положение - разумно ли е да следваме препоръката им?
Преди време същите частни консултанти ни посъветваха да "оптимизираме" училищната си мрежа. Послушахме ги и за 10 години закрихме 800 училища. А сетне започнахме да заличаваме от картата и населените места, в които бяха. Експертите признаха с половин уста, че пилотният им проект, пробван върху българите, е неудачен. Вече нито го прилагат, нито го предлагат. Но какво от това? Те се насъветваха, получиха си парите, а вредите останаха за нас. Нямаше дори едно лицемерно "Извинявайте".
Без да се учим от грешките си преди три години, приехме стратегия за развитие на водния сектор, изготвена от Световната банка (срещу "скромната" сума от 3,5 млн. лв.), построена около вдигането на цените и концесиониране. Вече виждаме прилагането й - ВиК-дружествата искат до 30% увеличение на цената на водата. В енергетиката банкерите ни предлагат същото - по-високи цени.
Изненадани няма. Въпросът е има ли кой да плаща увеличенията и новите заеми. И докога чужденци ще решават как да живеем ние, българите.