България вече е последна по усвояване на европари
Правителството ни вкарва във все по-тежка криза, чакат ни рестрикции от МВФ, предупреди Ивайло Калфин
/ брой: 126
България вече е на последно място в ЕС по усвояване на средства от еврофондове. Тревожната новина съобщи вчера евродепутатът от левицата Ивайло Калфин. Той обяви, че това са последните данни от доклада на бюджетната комисия за май. Преди няколко седмици стана ясно, че за април страната е била на 26-о място по усвояване, докато преди девет месеца е заемала 14-а позиция. "Благодарение" на политиката на правителството държавата продължава да се срива и вече сме на дъното в класацията за оползотворяване на средства по програма "Регионално развитие", коментира бившият външен министър. Той участва в кръгла маса "Има ли кризата социална алтернатива", организирана от Делегацията на българските социалисти в ЕП.
Калфин предупреди, че ако финансовият министър продължава да топи фискалния резерв, след няколко месеца ще попаднем в ситуацията Международният валутен фонд да ни налага строги санкции.
"След като бъде похарчен резервът, ще се предприемат стъпки за получаване на кредити. Това обаче само ще задълбочи кризата и държавата ще се окаже тежко задлъжняла. Както се оказа, плановете на Симеон Дянков са да започне да емитира външен дълг", допълни Калфин. Той посъветва и политиците в България, и журналистите да се интересуват постоянно за какво ще се използват въпросните средства. "Ако следите внимателно стопяването на резерва и цифрите, записани в актуализацията на бюджета, ще видите, че големи суми се губят някъде. Добре е да се задават въпроси къде отиват тези милиарди", подчерта евродепутатът. И предупреди, че в противен случай самият Европейски съюз има механизми да наложи строг бюджетен контрол на България.
Каквито и европейски програми и фондове да има, те не могат да заместят политиката на държавата особено в социалната сфера, подчерта Калфин. Евродепутатът Илияна Йотова също бе категорична, че кризата у нас от икономическа преминава в социална, а от нея най-засегнати са хората в неравностойно положение. Става въпрос за безработните, хората с увреждания, пенсионерите, младите семейства, допълни Йотова.
На кръглата маса депутати от Коалиция за България предложиха конкретни стъпки, които трябва да предприемат управляващите, за да защитят от кризата най-уязвимите групи. Като временна мярка от левицата предложиха да се намали наполовина дължимият данък за предприятия, в които половината от наетите са хора с увреждания. Безработицата сред тях е почти 90 процента, коментира Драгомир Стойнев. Той подчерта, че в момента средствата, заделяни от държавата за активизиране пазара на труда, са намалени три пъти. Стойнев посъветва управляващите да възстановят предишния размер на сумите по това перо.
Как ЕС помага с кредити
Гражданите на ЕС в неравностойно положение могат да кандидатстват за кредити и микрофинсиране по специална програма "Прогрес". Това съобщи евродепутатът от Унгария Кинга Гьонц, зам.-председател на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП. Тя подробно представи условията, които предлага новата европрограма, по която са предвидени 100 млн. евро. "Прогрес" стартира в края на лятото и дава възможност на хора, загубили работа, да получат кредити до 25 хил. евро и да започнат малък бизнес. Специфичното е, че средствата ще бъдат контролирани от Европейската инвестиционна банка и ЕК, а не от властите в конкретната държава-членка. За популяризиране на програма "Прогрес" евродепутатите Илияна Йотова и Филиз Хюсменова ще организират информационна кампания из цялата страна.