ВАС сезира КС за заплатите на медиците и важни болници
Според съда новите правила противоречат на Конституцията
/ брой: 212
Върховният административен съд (ВАС) е направил искане Конституционният съд да се произнесе дали противоречат на Конституцията текстове от Закона за здравното осигуряване, които регламентират минимални възнаграждения за лекарите и сестрите в болниците и допълнително финансиране за приоритетни лечебни заведения и такива в труднодостъпни и отдалечени места.
Искането на ВАС е във връзка с административно дело, заведено по жалба на Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружението на общинските болници в България и Асоциацията на университетските болници по повод текстове от Националния рамков договор. Оспорваните текстове се отнасят до задължението на болниците, работещи с НЗОК, да осигурят на персонала си минимални възнаграждения не по-ниски от договорените в Колективния трудов договор в сектора. В последния КТД от 2022 г. бяха разписани начални заплати за лекар без специалност - 2000 лв., за медицинска сестра - 1500 лв., а за санитар - 910 лв. Той изтече през април тази година, но няма подписан нов.
Оспорват се и текстовете, с които се разписва допълнителното финансиране за възнагражденията на медиците в болници, които са приоритетни или са в труднодостъпни и отдалечени райони. Терминът "приоритетни болници" беше въведен с идеята да се подкрепят болници, които оказват спешна помощ, предлагат дефицитни медицински услуги и поддържат ключови за обществото дейности като педиатрични грижи, съдебна медицина, палиативни грижи, разполагат с кръвен център и др.
С промените се въвеждат изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ по договори с НЗОК. Записано е, че заплатите им трябва са не по-малко благоприятни от предвидените в колективния трудов договор в отрасъл "Здравеопазване". Разписана е и методика за допълнително финансиране на медицинския персонал в лечебни заведения, които работят в труднодостъпни или отдалечени райони или единствени изпълняват съответната дейност на територията на общината, както и в определените като приоритетни болници.
Според ВАС оспорените разпоредби противоречат на принципа на правовата държава, залегнал в Конституцията, и по-конкретно държавата да се управлява с ясни, точни и непротиворечиви нормативни актове и при осигуряването на равни права на гражданите и юридическите лица. ВАС се позовава и на конституционната норма, че икономиката се основава на свободната стопанска инициатива.
"С изискването за определяне на размера на основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, определени не от закона, а чрез методика, като част от съдържанието им, е нарушено изискването от Конституцията и принципа на правовата държава, защото не е въвел ясни критерии за предоставяне на паричните средства", посочва ВАС.