06 Ноември 2024сряда17:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вода газим, жадни ходим

/ брой: 177

автор:Мая Йовановска

visibility 2942

На фона на безводието в страната се оказва, че водните дружества отчитат рекордни загуби за миналата година. Потъването на огромни количества вода по преносната мрежа, за съжаление, не е новина и се е превърнало в абсолютно разхищение, защото загубите продължават да се увеличават.
По данни на МРРБ в някои общини водните дружества отчитат рекордни загуби, достигащи до близо 84%. Например ВиК Шумен е загубило 83,72% от водата през миналата година. Това означава, че реално дружеството е успяло да достави до абонатите си малко над 25% от водата, което е скандално. Загубите се изчисляват на 36,38 кубика на километър на ден. На почти същото дередже са ВиК Перник и ВиК Сливен. На над 78% се изчислява разхищението в Монтана, около 72% са в Ямбол, Хасково, Търговище, София и Добрич. Само пет дружества губят под половината от доставяната вода - в Русе, Смолян, Кърджали, Видин и Благоевград.
Преди повече от 10, ако не и 15 години в закона имаше разпоредба, чрез която се планираше поетапно намаляване на процента загуби, които да се калкулират в сметките на хората. Това изискване беше премахнато. В чия полза?
Откакто се помня министри, зам.-министри и всевъзможни експерти се упражняват по темата и каканижат все една и съща сума от 14 млрд. лв., необходима да се направи реформа във ВиК сектора. Как пък не се стопи тази сума?
Една нагла висша чиновничка в прав текст си каза, че реформата неминуемо ще мине през поскъпване на водата.
И така всяка божа година водните дружества оправдават на хартия бъдещите си инвестиции в подобряване на преносната мрежа и намаляване на загубите чрез по-високи цени на водата. Но, както виждаме, ефектът е нулев. Абсолютно безхаберие. Вода газим, жадни ходим.
Очевидно реформа няма, макар цените да са поскъпнали в пъти. И със сигурност от Нова година ще има поредно увеличение на цените. Ха да видим дали пък КЕВР няма да намали някоя цена? Всички упражнения са за наша сметка.

Задава се тотална водна криза

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 212

КЗП подхваща фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 212

БДЖ обещава да не закрива линии

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 212

Президентският вот в САЩ започна без победител

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 212

Скопие злобее срещу българската памет

автор:Дума

visibility 763

/ брой: 212

Истинската червена линия

автор:Александър Симов

visibility 630

/ брой: 212

Инвестиция в бъдещи визионери

visibility 677

/ брой: 212

Америка се готви за бунтове и анархия след изборите

visibility 895

/ брой: 212

Слугинаж

автор:Евгени Гаврилов

visibility 638

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ