12 Ноември 2024вторник14:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

На фокус

"Реформата" на ВиК сектора доведе до масов воден режим

Въпреки похарчените милиарди левове 400 хиляди българи изкараха лятото на сухо

/ брой: 179

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2612

Само в 5 от 28 области на страната няма селища, които да са под някаква форма на воден режим. В общо 92 общини изпитват проблеми с редовното водоснабдяване за битови нужди. Оправдание за сегашната ситуация е  очаквана - рекордно високите  температури през това лято и засушаването. Засегнатите градове и села са близо 300, в тях живеят близо 400 хиляди души. Според експертите МРРБ и КЕВР , близо 15% от населението на страната изпитва проблем с редовното и качествено водоснабдяване. Но проблемът не е само в сушата и високите температури. Освен жегата и сушата, лошото управление на водните ресурси са сред проблемите за безводието. За лошата ВиК мрежа се говори от години, въпреки милиардите вложени инвестиции. Оказва се, че загубите не са само от тръбите. В много от случаите това са кражби, които не могат да бъдат установени.
ВиК дружествата в някои общини отчитат рекордни загуби на вода, достигащи до близо 84%, показват данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Най-големи загуби отчита ВиК Шумен, където загубите са 83,72% през миналата година, при 82,12% през 2022 г. или това означава по 36,38 кубика на километър на ден. Над 80 на сто са загубите на вода още във ВиК Перник и ВиК Сливен. Над 78 на сто пък стигат те във ВиК Монтана, около 72 на сто са във Ямбол, Хасково, Търговище, София област и Добрич.
За Софийска област загубите на вода възлизат на 20,83 куб. м на километър на ден. Само пет дружества отичат, че губят под половината от доставяната вода и това са Русе, Смолян, Кърджали, Видин и Благоевград, където на ден течовете са под 10 куб. метра но километър. За миналата година спрямо 2022 г. почти няма промяна в отчетените загуби на вода в отделните дружества, което означава, че загубите по водопреносната мрежа остават големи.
Друг проблем е пръснатата отговорност за водохранилищата. Четири министерства отговарят под някаква форма за водата за битови, напоителни и бизнес нужди. Ако извадим от статистиката изчислявания дебит река Дунав, България се превръща във водно бедна държава. Освен това средно с 20% са по-празни язовирите у нас днес, спрямо същия период на миналата година.
Това е реалният резултат от реформата във ВиК сектора, за която се говори повече от четвърт век. Първият заем за целта бе отпуснат през далечната 1998 г. от Световната банка, а след като страната ни стана член на ЕС за подобряване на водоснабдяването разчитаме повече на пари от Брюксел. Ако България подобрява водоснабдяването и канализацията си с досегашните темпове, ще са необходими 35 години, за да имат българите качествена услуга. До този извод стигна Световната банка при писането на водната стратегия на страната. През последните години във ВиК сектора у нас са наливани по 167 млн. лв. годишно. За да се справим с пречистването на отпадните води, да се намалят загубите и се повиши качеството, през следващите години във ВиК сектора трябва да се вложат близо 12 млрд. евро. Само 40% от тези пари могат да дойдат като безвъзмездна помощ от ЕС, другата част трябва да се осигури със заеми.

Окрупняване

Никой не се наема да изчисли с колко ще поскъпне водата, ако се направят тези инвестиции, но според експерти през следващия четвърт век за водни помощи ще трябват към 300 млн. лв. годишно, защото цените ще станат такива, че най-бедните няма да могат да си ги позволят. От сегашните 66 ВиК дружества в България трябва да останат 28, пише още в стратегията. Правилото е, че не трябва да има фирми с под 250 000 абонати, тъй като, ако паднат под този брой клиенти, ще бъдат неефективни. Окрупняването в сектора започна, но то срещна тихия отпор на засегнатите - общините и самите ВиК дружества.
Както вече стана дума през следващите 10 години е необходимо да бъдат инвестирани близо 12 млрд. евро. във водния сектор. В същото време основните средства за инвестиции в сектора са около десет пъти по-малко. Те са по линия на европейските фондове като по програма "Околна среда" са предвидени около 1 млрд. евро и още около 100 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони. Така близо 3,5 млн. българи, които очакват по-добри ВиК услуги и по-малко загуба на вода по остарялата водопроводна и канализационна мрежа, продължат да чакат и сега. И макар че през последните години цената на водата в страната постоянно да се увеличава с аргумента, че трябват инвестиции за намаляване течовете по мрежата, в някои градове поскъпването стигна 10%, загубите при преноса на животворната  течност не спадат ни най-малко, дори нарастват.

Загуби

Данни на КЕВР показват , че на всеки сто километра от водоснабдителната мрежа се случват по 85 аварии годишно, а при канализацията авариите са 200 на сто километра. Близо половината водомери са извън техническа годност и вероятно неизправни, което също е проблем за отчитането и фактурирането на подадената вода.
В крайна сметка излиза, че водният сектор прави каквото си иска с получаваните в повече приходи от увеличаването на цената на ВиК услугите, които по никакъв начин не се подобряват, а КЕВР е безсилна да предприеме друго освен да продължи да увеличава цената на водата.
Според ВиК експерти проблемът може да бъде решен, ако се въведе лицензионен режим за ВиК операторите по примера на дружествата, занимаващи се с разпределение и снабдяване с ток и газ. В момента няма такова възможност, а лицензионният режим допуска намеса на КЕВР при неизпълнение на ангажиментите на съответното ВиК и отнемане на лиценза му за работа. Основната причина за този омагьосан кръг с проблемите на водния сектор е липсата на реформа в сектора, въпреки че за нея се говори от години и Еврокомисията изрично обвърза извършването с отпускането на пари от еврофондовете за ВиК инфраструктура.

Зониране

Освен всичко друго се оказва, че ВиК дружества не правят нищо за бързото откриване на течове в мрежата. Това може да стане със зонирането на мрежата на дадена територия и да се измерва количеството преминаваща вода от зона в зона. По този начин операторът ще може следи отделните части на мрежата и ще може да определи местата, които са с по-големи загуби, за да планира мерки за тяхното отстраняване. За 2017 г. едва 15 процента от тези зони, които трябва да бъдат изградени в България, са факт. Това показва, че ВиК операторите нямат надеждни данни за входа на водоснабдителната система. Отделно е недостатъчното инвестиране в мрежата, въпреки вкараните в цената на водата необходими вложения за рехабилитацията на водопроводи и канализация. От анализа на КЕВР не става ясно и колко е средното неизпълнение на планираните и остойностени в цената инвестиции. В документа се посочва, че общо вложените пари в сектора са 193 млн. лв., от които 96 млн. лв. са на практика безвъзмездно отпуснати средства от министерствата на околната среда - 28 млн. лв., от регионалното развитие - 26.77 млн. лв., и от оперативната програма "Околна среда" - над 42 млн. лв.Тази сума е прекалено малка на фона на изчислените необходими за отрасъла средства от 12 млрд. евро.

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 163

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 151

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ