МОСВ укрило скандален доклад за измерването на въздуха в София
Замърсяване с азотен диоксид надвишава 18 пъти нивата, препоръчани от СЗО, алармират от "За Земята"
/ брой: 192
Министерството на околната среда и водите е крило от обществеността в продължение на години, че системата за измерване на въздуха в София е компрометирана и не отчита коректно замърсяването. Междувременно хиляди жители на града са страдали, а някои от тях вероятно и починали преждевременно от болести, свързани със замърсения въздух. Това съобщават от екологичното сдружение "За Земята" след спечелено съдебно дело срещу МОСВ, с което организацията изиска да се оповестят резултатите от доклад за условията за разполагане на пунктовете за контрол на качеството на атмосферния въздух в страната.
Според експертните оценки в доклада автоматичните измервателни станции „Младост“ и „Павлово“, които са двете транспортно-ориентирани станции в София, не отговарят на изискванията. Те са разположени далеч от пътното платно, а по закон трябва да са най-много на 10 метра от тротоара. По този начин устройствата показват по-ниско от реалното ниво на замърсяване с азотен диоксид. Той е сред обществено най-значимите замърсители на въздуха в градовете у нас, подчертават от "За Земята". Изследване на екологичната организация показва, че в София пиковото замърсяване с азотен диоксид надвишава 18 пъти нивата, препоръчвани от Световната здравна организация (СЗО).
„Важно за здравето на всеки столичанин и за икономиката на града е възможно най-бързо да се поправят пропуските в мониторинговата система за въздуха. Това трябва да стане прозрачно и с участието на гражданите. Ключов е и въпросът за отговорността. Съответните органи би трябвало да потърсят виновните за циничното укриване на тази информация и да разследват действията, граничещи с престъпление срещу общественото здраве”, посочва Ивайло Попов от "За Земята".
"Проблемите на системата за измерване на въздуха се дължат и на действия на администрацията. Това включва преместването на измервателната станция за трафика от едно от най-ключовите кръстовища на града - "Орлов мост", в двора на НИМХ в "Младост". Измервателните устройства са на 65 м от най-близкия бордюр, което е над 6 пъти по-далеч от изискванията. Докато в София няма коректно измерване на замърсяването на въздуха, не може да се очаква да има реални мерки за противодействие на проблемите, които произтичат от него, коментира Попов.
ОТ МОСВ не отричат напълно, но и не признават изнесените данни. Според ведомството има известни нарушения при поставянето на измервателните системи, но замърсяването на въздуха в София намаляло значително през последните години.