09 Ноември 2024събота18:40 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Данайска оферта

/ брой: 59

автор:Велизар Енчев

visibility 10592

Северна Македония е в предизборна треска с антибългарски симптоми. На 24 април е първият тур на президентските избори, а на 8 май - парламентарните избори и вторият тур на президентските. Броени часове преди старта на кампанията опозиционната ВМРО-ДПМНЕ отново заложи на антибългарската карта, която за съжаление е печеливша.
Според последно социологическо проучване в РС Македония, което не се оспорва от водещите партии, ВМРО-ДПМНЕ има почти двойна преднина пред досега управлявалия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) - 21.6 % срещу 11.3 %.
За съжаление повечето привърженици на ВМРО-ДПМНЕ, както и немалка част от гласуващите за СДСМ, споделят антибългарската линия на двете партии, което означава само едно – която и от двете формации да поеме властта след 8 май, София ще остане стратегически противник на Скопие.    
Дали заради флирта с албанците, дали заради външния натиск, заместник-председателят на партията Тимчо Муцунски се обърна към избирателите с послание, а към конкурентите – с предупреждение. Партията му отхвърля вписването на българите в конституцията, настоявайки за „отложено прилагане на конституционните промени“, както и за „две гаранции от Европейския съюз – защита на македонския език и идентичност и отказ от билатерализация на евроинтеграцията на Северна Македония“…
Как да разчетем витиеватия изказ и какво всъщност иска ВМРО-ДПМНЕ от Брюксел и София? От ЕС Северна Македония иска защита от България, а от България – отказ от нови искания, ако някой ден ВМРО-ДПМНЕ приеме да впише българите в конституцията.
Но дори несъвършеният план на Еманюел Макрон, както и член 12 от междуправителствената програма на София и Скопие, предвиждат промени в македонската образователна система - най-вече редактиране на учебниците по история, чийто фундамент е присвоената българска история от Средновековието и Възраждането. Македонистите обаче настояват ЕС да си затвори очите за френския план, а България да си затвори устата, като се отрече от собствената си история и не повдига въпроса за учебните програми.   
Ако България се управлява от родолюбци, данайската оферта на ВМРО-ДПМНЕ е обречена. Но едно ново правителство на Сглобката е способно да отстъпи, защото и щатската посланичка в Скопие, и американски сенатори подкрепят македонските претенции, докато МВнР на Мария Габриел не реагира и послушно мълчи.  
Нека изречем една горчива за нас истина: дори следващият македонски парламент да впише българите в конституцията, остава най-големият проблем в българо-македонските отношения – историческите и етно-териториалните претенции към България, вкл. претенцията за „македонско малцинство“ в Пиринския край.
Нещо повече – и президентът Пендаровски, и премиерът Ковачевски молят ЕС и САЩ да ни принудят да се задоволим само с евентуално вписване на българите в конституцията, да забравим за двустранните споразумения и завинаги да зачеркнем „македонския въпрос“.  
35 години след историческата промяна на 10 ноември нито една Велика сила не подкрепя България в битката й за собствената история. Дори Германия, Австрия и Унгария, с които бяхме печални съюзници в две световни войни заради Македония, отдавна са в лагера на македонизма.
Заради българския нихилизъм! Затова, който и да победи на македонските избори, България губи.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ