15 Ноември 2024петък23:12 ч.

Неудобни въпроси

/ брой: 128

автор:Симеон Николов

visibility 7758

Ако до вчера политиците ни успокояваха, че предвидените 80 милиона за Украйна в „засекретената“ позиция на България на предстоящата среща на върха на НАТО щели да бъдат отпуснати само ако парламентът одобри сумата, то ден по-късно по БНТ двама „експерти“ не знаеха дали тази сума е еднократна или ежегодна до „победа“. Журналистката пък очевидно не знаеше какви въпроси да зададе.
Първо, политиците излъгаха, но авторите на „позицията“ със сигурност знаят, че от страните се иска да одобрят или отхвърлят идеята на генералния секретар Столтенберг за петгодишен ангажимент за военна помощ от 100 милиарда долара на Украйна. А сред страните-членки има много различни мнения. Засега единствено Унгария е освободена от предоставянето на военна помощ на Украйна. Не чухме обаче, какво ще бъде мнението на българската делегация!
Друго предложение е страните да поддържат настоящите нива на подкрепа (около 40 милиарда долара годишно), с бъдещи вноски, пропорционални на БВП, подобно на обещанието за 2 процента разходи за отбрана. Но и тук не става дума за „еднократна сума“, а „до победа“. Защо българските управляващи трябва да лъжат и засекретяват явни и ясно изречени неща в Брюксел?
Няма логика и в аргумента „след като парламентът одобри тази сума“. Как поемаш ангажимент на такава международна среща, ако нямащ одобрението на парламента? Или след месец- два отговорът ще бъде: вече сме поели ангажимент, няма как! Примитивен манталитет и липса на уважение към избирателя, който ти е гласувал доверие.
Второ, има и други много важни въпроси, по които във Вашингтон ще се вземат решения и те касаят пряко и България. Но нямаше кой да ги зададе, а и политиците преди това не ги назоваха, медиите не са ги коментирали. Например, изявлението на генералния секретар Столтенберг за „създаване логистични центрове в източната част на Алианса“. В България ще има ли такива? В Полша и Румъния вече признаха, че ще има такива.
Трето, изпращането на постоянен представител на НАТО в Киев, създаване на командване за Украйна и организиране на споменатите „логистични центрове“ в съседни страни, би ли могло да е стъпка към въвличане на Алианса във войната?
Четвърто, тъй като до срещата на върха се очаква 20 съюзници от НАТО да са сключили двустранни споразумения с Украйна, има ли натиск към България да се присъедини към тази група?
Нито политици, нито журналисти, нито дежурните „експерти“ поставят тези въпроси. От видяното на ТВ-екрана стигаш единствено до извода: „Да симулираш, че знаеш, струва повече усилия, отколкото да узнаеш“.

Фейсбук

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ