БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА: Само ние предлагаме решения за справяне с бюджетния дефицит, причинен от сглобката
В провела се дискусия „Държавен бюджет 2025г. Лявата алтернатива – Как да преодолеем дефицита и да осигурим стабилно развитие на България през 2025 г. и за в бъдеще“, организирана от коалиция „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“, взеха участие председателят на лявото обединение Атанас Зафиров, председателят на „Българска социалдемокрация – Евролевица“ проф. Александър Томов, кандидатът за народен представител от левицата в София – област Силвия Чернева, десетки експерти в сферата на икономиката и бюджетната политика.
Атанас Зафиров: Даваме ясен отговор откъде ще дойдат средствата за социалните ни мерки – борба с корупцията, свиване на сивия сектор и данъчна реформа
„Нашата предизборна програма може лесно да се превърне в работеща управленска такава. Тя е възможна за реализиране, в нея има протегнати ръце към останалите политически сили, няма залагани нереалистични неща, които да провалят тези разговори“, заяви по време на дискусията председателят на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Атанас Зафиров. Той благодари за организирането и участието в дебата и подчерта, че тези въпроси ще са на дневен ред само след седмици.
Атанас Зафиров коментира, че левицата има амбициозни решения, касаещи бюджета на България - 5% от БВП да отива за образование, 1% - за култура, помощ за хората в неравностойно положение и още много. „Ако не ги подплатим обаче с отговор откъде ще дойдат тези пари, са само празни приказки. Именно днес даваме този отговор“, категоричен бе той и подчерта, че основните източници ще бъдат изсветляване на сивия сектор и данъчна реформа. „Бедните и богатите никъде по света не плащат според един аршин като у нас“, подчерта той. Социалистът пое категоричен ангажимент, че ще се работи усилено за реализация на всичко, което се предлага.
„Очакваме резултат на изборите, който да ни позволи да бъдем незаобиколим фактор в политиката. Ние ще работим за гаранции за ускорен икономически растеж, справяне с демографската криза и за мира“, наблегна председателят на лявото обединение.
Александър Томов: Държавата може да регулира, така че да постига социална справедливост
„Искаме да реализираме ново ляво разбиране за държавата - собствеността е доминиращо частна, но държавата регулира, така че да постига социална справедливост, преодоляване на бедността, стабилна средна класа“, коментира модераторът на дискусията и председател на „Българска социалдемокрация – Евролевица“ Александър Томов.
Той подчерта, че в този дух се предлагат нови ходове от страна на държавата за излизане от кризата: да осигурява изпреварващ растеж на БВП и доходи; да стимулира структуроопределящи сектори за икономиката и инвестициите; да създава условия за прилагане на нови авангардни технологии; да се осигурява мултиплициране на преките чужди инвестиции.
По повод на изнесените данни за дефицит от 18 млрд. лв. в бюджета, той заяви, че има варианти за излизане от тази ситуация. Според него партиите от сглобката – ГЕРБ и ПП-ДБ, които са довели страната до този бюджетен колапс, в момента мълчат и не случайно не предлагат решения. „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА е единствената, която има алтернатива за преодоляване на бюджетната криза и развиването на икономиката“, заяви Томов и подчерта, че става въпрос за две групи решения – бързи и стратегически.
Като първо от бързите решения Томов посочи нови финансови технологии за финансиране на инфраструктурни проекти и освобождаване на бюджетни разходи за около 6-8 млрд. лв. при едновременно стимулиране на растежа. Като такава мярка той определи и преминаването от плосък към прогресивен данък, което може да увеличи приходите с около 3-4 млрд. лв. „Предлагаме и облагане на печалбите на банките в частта им "такси", което ще увеличи приходите с 1-2 млрд. лв.“, обясни икономистът.
Томов посочи и още бързи решения ,като въвеждане на единен сървър за всички български фирми и група икономически индикатори за контрол върху данъчните им задължения (ефект от 5-7 млрд. лв.); изграждане на пристанищна инфраструктура по р. Дунав и около Варна изцяло с чужди инвестиции; създаване на публично-частни инвестиционни фондове с цел превръщане на българското селско стопанство в стратегически производител и износител на храни.
Александър Томов подчерта, че трябва да се мисли в перспектива и представи и стратегическите решения, предвиждани от левицата: приемане на група национални стратегически проекти, които гарантират ускоряване темповете на растеж до 5-6 на сто; увеличаване на държавните гаранции и помощи за чужди инвеститори; данъчни преференции при публично-частно партньорство програма за малки и средни бизнеси и не на последно място - увеличаване на относителния дял на разходите в бюджета.
„Ако не се вземат такива бързи и стратегически решения, ако не се приеме навреме Бюджет 2025, положението ще бъде много тежко през следващата година и не само“, заключи Александър Томов.
Като много важен въпрос по време на дискусията бе поставен проблемът за нарушената връзка между икономиката и образованието във всичките му степени, което влияе върху всички отрасли.