Жестоки лобистки игри
/ брой: 142
Президентът Румен Радев наложи вето и върна за ново обсъждане промените в Закона за приватизация, с които се създава възможност приватизаторите да не плащат неустойки за неизпълнение на приватизационни договори, ако са минали пет години от сключването им. Основният мотив на президента е основателен и логичен - общественият интерес в случая не само не е защитен, но ще бъде и съществено увреден.
Промените в Закона за приватизацията бяха приети от депутатите миналата седмица и станаха известни като поправката "Домусчиев", понеже бяха внесени, след като Арбитражният съд реши, че братята Кирил и Георги Домусчиеви трябва да платят неустойка от около 58 млн. лв. на държавата - заради неизпълнение на приватизационния договор, с който те купиха Български морски флот. От промените в закона обаче можеха да се възползват и други крупни приватизатори, сред които например собствениците на "Булгартабак", Киноцентъра "Бояна", "Полимери" - Девня. Изобщо, това бе фрапиращ опит за нагъл лобизъм, граничещ с цинизъм.
Усетил, че това е поредната ситуация, която му носи негативи, Бойко Борисов веднага след ветото на Радев заповяда на депутатите Си да направят и внесат нови промени в Закона за приватизацията.
Целта е да отпаднат всички съмнения за лобизъм в полза на една или друга страна, пише в нарочно съобщение от пресцентъра на ГЕРБ. Освен това новите текстове трябва да предвидят забрана за разпространението на действието спрямо заварени приватизационни договори. Изобщо, за пореден път властващите са решили да борят лобизма с популизъм. Да не говорим за юридическия им капацитет, защото това, че законите нямат обратно действие, го пише и в Конституцията. Стига да има кой да чете и да зачита основния закон на държавата.
Казусът е показателен за друго - как държавната машина върти на празни обороти без никакъв коефициент на полезно действие. Някакви лобисти внасят някакъв закон в парламента, който по принцип е ясно, че трудно ще мине без обществен ропот и съпротивление. Въпреки това депутатите го приемат силово. Налага се намесата на президента, който връща нещата в начална точка. Усетило, че за пореден път е сгазило лука с тежък гаф, управляващото мнозинство стига дотам да подкрепя президента срещу собствения им закон. Явно, тоз резил е по-малък от шубето от излагацията им. Тя и така е пълна. Ако това не е пример за законодателен брак, здраве му кажи. А след нефелните мотиви на КЗК срещу случая "Гинка" вече не са малко коментарите, че сделката с ЧЕЗ нарочно е спряна със смешни мотиви, та после съдът зда я върне и ГЕРБ с измити ръце да поднесе електрото пак където трябва.
Ако работиш в завод и произведеш некачествена продукция, ще те глобят, може да платиш и брака. Но на народните избраници няма кой да им държи сметка. Произвеждат некачествени и лобистки закони, харчат народни пари, а полза за хората и обществото никаква.