Защо не се поучат от другите?
/ брой: 42
В Париж преди доста години, някъде в края на 80-те, на пазарите имаше табели с надпис "Пределни цени". Страната-еталон на пазарен капитализъм въвежда пределни цени. Тогава не се вълнувах защо се въвеждат пределни цени. Но това беше факт, с очите си съм виждал тези огромни табели.
Временните правителства на президента Радев на практика са безучастни как търговците притискат производителите на хранителни продукти и продават с непозната в нашата и световна история печалба от 40-60 до над 100%. И в резултат на това в магазините на европейски вериги у нас цените на основните хранителни стоки са значително по-високи от тези в техните страни.
Нямам обяснение, но след високите цени защо не се казва най-очевадното - че у нас пенсиите и заплатите са неколкократно по-ниски дори и от тези в съседните държави. А като резултат - продължителността на живота у нас за последните години е намаляла с една година, смъртността при пенсионерите за 2021 и 2022 г. се е увеличила с към 50%. Това бездействие води до геноцид над възрастните и бедните. Историята ще потърси отговорност.
Има една народна мъдрост: "Интересът клати феса". Та, заплатите на президент, управляващи, депутати са безбожно високи за най-бедната страна с най-ниски пенсии и заплати. Управляващите какво ще кажат по въпроса, че във Франция, Германия, Испания, дори в Русия инфлацията е няколко пъти по-ниска, отколкото у нас?
В дадените за пример страни имаме посолства, а имаме и експерти. Защо правителството не проучи чуждия опит, ако не знае как да се справи? Както казваше един известен журналист: "Да, ама не".
Д-р Ганчо ПОПОВ