Задава се епидемия от коклюш у нас
Около 400 са случаите, а през май се очаква пикът на разпространението на болестта
/ брой: 79
Около 400 са случаите на коклюш у нас, а през май се очаква пикът на разпространението, заяви служебният министър на здравеопазване д-р Галя Кондева. Според нея по време на предстоящите празници може да се ограничи разпространението на болестта през детски градини и училища.
При регистриран случай на коклюш се карантинира целият клас. Към момента 46 училища в България са с такива мерки. Препоръката за карантина е 14 дни.
Живата ваксина, която се е ползвала десетилетия, дава по-силен имунен отговор, но е и по-голям рискът от странични ефекти. У нас възрастните масово са ваксинирани с жива ваксина и според Кондева не се очаква епидемия сред тях. Новата ваксина може да се прилага до 36-та седмица от бременността по листовка, но, по думите на Кондева, има разнопосочни мнения и се очаква становището на експертен съвет.
Във вторник Кондева съобщи, че в склада на Министерството на здравеопазване (МЗ) има достатъчно ваксини срещу коклюш за деца на възраст от 2 месеца до 2 години. По думите й в петък ще пристигнат 2000 дози от ваксината. 25-30 лева струва изследването за коклюш, ваксината също е от порядъка на 30 лева, каза министърът.
В София са 60-70% от заболелите. Но в момента в 11 области все още няма регистрирани случаи, заяви Кондева.
По-рано главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че до края на седмицата ще предложи на министъра на здравеопазването да обяви епидемия от коклюш. Кунчев поясни, че целта на обявяването на епидемия е да може да се издаде заповед на министъра, чрез която да започне ваксинирането на новородените по-рано, а не както сега – след навършване на двумесечна възраст.
Децата, заразени с коклюш, в първите дни нямат симптоми, и ако училищните власти преценят, съгласувано със здравните инспекции, може да организират онлайн обучение, каза Кунчев. Според него заразените с болестта са две-три хиляди.
Междувременно стана ясно, че по инициатива на общественици от ромския квартал "Изток" в Кюстендил, се е провела лекция за превенция на магарешката кашлица. Припомняме, че две бебета от квартала починаха преди дни от коклюш.