03 Ноември 2024неделя00:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

За уморените коне и уморените министри...

Сглобката се затяга след започналия маратон за преразпределение на властта

/ брой: 16

автор:Юлия Кулинска

visibility 4210

Нали помните култовия филм на Сидни Полак "Уморените коне ги убиват, нали?"... Асоциация за това навяват думите на премиера акад. Николай Денков, че някои министри са се уморили от непрекъснатите нападки. Резонен е въпросът какво ще се случи с управниците, които се задъхват на трудовите си постове и ще намерят ли те покой след ротацията на 6 март.
Мнозинството на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС в парламента вече загряват за маратона на "голямата" промяна. В трите партии ври и кипи от напрежение и очакване кой ще се докопа да по-сладката част от баницата на властта и кой кого ще прецака.
Сглобката ще трябва да запълни

около 80 позиции в различни регулаторни и държавни органи,

да извърши премиерската смяна между Николай Денков и Мария Габриел, както и смени на министри от сегашния кабинет. Тя ще бъде последвана и от ротация в НС на неговия шеф и на част от председателите на парламентарни комисии, които сега се оглавяват от депутати от ГЕРБ.
Напъните на управляващото мнозинство е правителството с премиер Мария Габриел да е готово на 6 март. Тогава сегашният кабинет с премиер Николай Денков трябва да подаде оставка. Идеята е още в същия ден съставът на новият МС да бъде внесен за гласуване от парламента с първия мандат, който президентът Румен Радев трябва да връчи на ГЕРБ.
Засега е ясно - поне така твърдят, че Денков и Габриел не са обсъждали имена за министри. Очаква се договорките да започнат в следващите дни.
На масата в шменти - капелите по преразпределението на порциите във властта сядат и от ДПС. Сервирането започна още в първия ден на новия политически сезон. Тогава на лидерска среща в парламента се събраха Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов. От нея не произлезе никаква новина за мащабното кадрово наддаване.
По-късно лидерът на ГЕРБ анонсира, че новите назначения в различните регулаторни органи и на министри ще се обсъжда в пакет, като

в договорките ще се включат и хората на Доган
 
През идните седмици парламентът ще трябва да избере съставите на общо 18 регулаторни и държавни органи. За някои от тях като за ключовите комисии за защита на конкуренцията и за финансов надзор се очаква титанична битка за политическо влияние на партиите от Сглобката. Не е тайна, че те се използват и като инструмент за влияние върху бизнеса и важни сектори в икономиката.
Трябва да станат ясни и членовете на инспектората към ВСС, чийто мандат изтече отдавна и съставът му е на път да изкара втори мандат. Тъй като за избора се изисква мнозинство от две трети по всяка вероятност той ще бъде отложен за след приемането на новия закон за съдебната власт, с който ще се регламентира и избора на парламентарната квота във Висшия съдебен и Висшия прокурорски съвет.
Новата антикорупционна комисия пък трябва да избере ръководство от трима души. И тъй като за това отново е нужно мнозинство от две трети, най-вероятно местата ще бъдат поделени между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
С двама души трябва да бъде попълнен и съставът на Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако обаче той бъде разделен на две, за което настоява мнозинството, ще се наложи  изцяло нов избор за ключови за енергийния и водния сектор места.
Разпределението на топлите ръководни постове между партиите в Сглобката

едва ли ще мине без високо напрежение и разправии

Основание за тези очаквания дава изборът на нов управител и подуправител на НЗОК, които бяха принудени да подадат оставка заради жесток скандал между ГЕРБ и ПП-ДБ.
ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС са в трепетно очакване за евентуалните структурни промени в правителството при ротацията след изненадващото настояване на парламентарния шеф Росен Желязков финансовият министър Асен Василев да стане вицепремиер. Офертата беше коментирана от Денков, който се уплаши да не изпадне от МС-колата и припомни, че според договорката при ротацията Габриел, която сега е вицепремиер, трябва да стане министър-председател, а Денков да заеме вицепремиерския пост. Той се застрахова като предложи на ГЕРБ да го номинират за поста, ако много настояват да имат вицепремиер.
Още отсега обаче стана ясно, че двама министри няма да продължат в бъдещия кабинет на Сглобката. Вече изкристализира новината, че здравният министър Христо Хинков ще напусне при ротацията, защото, по думите му, не получавал политическа подкрепа.
Другият министър, който най-вероятно ще се раздели с поста, е спортният Димитър Илиев, който беше многократно критикуван от ГЕРБ. Самият той призна, че няма да се чувства комфортно в кабинет на ГЕРБ. Неясна е и съдбата на министъра на икономиката Богдан Богданов и на отбраната Тодор Тагарев след намека на Бойко Борисов, че съдбата на двамата трябва да бъде обсъдена.  
Все още остава открит въпросът

кой от ПП-ДБ ще седне на шефското място в НС

след Росен Желязков. До преди коледната ваканция беше ясно, че това ще е Никола Минчев от ПП. По-късно обаче се разбра, че мераклия за високия пост е лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Тогава за двете овакантени места в Конституционния съд се обсъждаха имената на Десислава Атанасова и Атанас Атанасов. Генералът междувременно се отказа или го отказаха и получи благословията на съпредседателя на ПП Кирил Петков той да оглави парламента.
Как ще завърши тази драма все още не е ясно, независимо, че се заговори, че Минчев може да оглави листата на ПП-ДБ за евродепутати.
И още една неизвестно -

с чий мандат ще се случи ротацията?

"При ротацията правителството, което ще бъде създадено, със сигурност ще бъде с мандата на ГЕРБ. Ако кабинетът не е с мандата на ГЕРБ, то значи няма и ротация", заяви Росен Желязков.
От самото съставяне на правителството "Денков-Габриел" обществото беше подготвяно за това, че ако има договорка за смяна през 9 месеца и ПП-ДБ и ГЕРБ са се разбрали първият мандат да е за дясното обединение, то вторият би следвало да е за партията на Бойко Борисов. Логично.
Формално ротацията трябва да мине през конституционната "рулетка". Това означава Денков да подаде оставка като премиер, а с това пада и целият му кабинет. След което президентът да връчи мандата на ГЕРБ като първата политическа сила, която трябва да предложи състав на МС за гласуване от НС. Ако проектокабинетът й не мине, то мандатът се връчва на втората по численост парламентарна група на ПП-ДБ. Ако пак няма излъчено правителство - мандатът се връчва по избор на държавния глава на трета парламентарна сила.


Корнелия Нинова:

Говорят само за регулатори,
порции и овладяване на държавата

Общественото пространство е наситено с разговори единствено за ротация, кой министър ще отпадне, какъв нов ще има, как ще се избират регулаторите, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в НС при откриването на новия политически сезон.
"Но най-лошото е, че всичко това, което правите, не е нормално, но вие го превръщате в норма. Не само в публичното говорене, не само във внушенията - ненормалното става норма. Всички ни убеждавате, че Сглобката е нормално нещо. Борисов и Петков казват, че това е висш пилотаж в политиката. Да, това е висш пилотаж, но в предателството към личните ви избиратели, към България, това и висш пилотаж в корупцията, висш пилотаж в задкулисието. Но това се представя вече за нормално, това е най-лошото.
Да свикнем, уважаеми българи, че това е нормалното - не, не е. И не приемайте свестните у нас да ги считат за луди. Защото, който и да вдигне глава срещу това, което се случва, го обявяват за путинист, русофил, неграмотен, за антиевропеец. Това са маски. И тези маски трябва да паднат, трябва да се чуе и да се види истината. За нас 2024-та трябва да е годината на разглобяване на сглобката в името на доброто на България", категорична е Нинова.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2101

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1807

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1848

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1840

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1845

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1665

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2545

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1939

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1957

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ