За цената на прегледа
/ брой: 62
Преди 35 години българите имахме планово стопанство. Не ни харесваше и искахме пазарна икономика. Днес и тя не ни харесва - бърка прекалено много и твърде дълбоко в джоба ни. Но си я имаме и сме "като другите". Единственото, което ни отличава от "другите", са доходите ни.
Мнозина бяха шокирани, а други - дори скандализирани от журналистическо проучване, според което цените на лекарските прегледи без направление станали почти двойно на тези с направление. Щом пазарът определя цените, едва ли има място за възмущение. Лекарите (или поне огромната част от тях) ни връщат към най-важното - здравето, а често благодарение на тях, живеем втори живот. Така че, колкото и да струва трудът им, той си струва.
Възмутително е доплащането на медицински услуги, лекарства, медицински изделия от здравноосигурените. "Другите" от ЕС доплащат 15 до 20%, а българите - средно между 35 и 45% (според различни проучвания!), въпреки че преди това изрядно са си внесли здравните осигуровки. Някой може да предложи да се повиши вноската, но какви са гаранциите, че качеството на медицинските услуги ще се подобри? Ако лекарят ти помогне да оздравееш, няма дори да се сетиш, че си му платил 200 лева, но ако продължаваш да се влошаваш, и 20-те лева, които си му дал, ти се струват като цяло състояние.
Възмутително е, че България харчи около 8,5% от БВП (заедно с доплащанията от пациентите) за здраве, но българинът живее средно с 8-10 години по-малко от връстниците си в ЕС. У нас за профилактика говорят само медиците, но управниците все я оставят някъде в тъмните ъгли на бюджета. България е сред водещите в ЕС страни по смъртност от заболявания на кръвообращението, рак, КОВИД и прочее.
Възмутително е, че България е страната с най-ниски доходи. Онези, които се подписват на минимална заплата от 933 лв., всъщност вземат 724 лв. А със 724 лв. човек трудно може да си плати преглед за 70-100 или повече лева. Всеки трети пенсионер преживява с минималните 523,04 лв.
Затова, дори да посинеят гърдите на управниците ни, че били повишили доходите на хората, ще бъде напразно.