"ЮЖЕН ПОТОК"
/ брой: 99
Сатанизирането на Владимир Путин продължава, може би затова, че е всемирно признат за политик №1 в света, пък и не позволява да му сложат юзди. Слушам Юрген Рот по радиото, от устата му се сипят едно след друго: "интервенцията на Русия в Украйна", "репресии на Русия в Украйна", "руска окупация в Украйна" и тем подобни. Тези лъжи са му потребни, за да призове да се спре "Южен поток". Отива и по-далеч: "Владимир Путин щял да използва газовия проект с военна цел, както и да се опита да върне в сферата на влияние страни като България". С "Южен поток" Русия искала да монополизира доставките на газ за Европа.
За автора на книгата "Газпром - зловещата империя" всичко е ясно: "Газпром" - това е Путин и Путин - това е "Газпром". Това не е обикновена компания, а политическо, икономическо и военно оръжие за натиск и влияние. И важното според Рот е да се отнеме това оръжие. Германският журналист обяснява по какъв начин се използва то - в Гданск през септември 2009 г. Путин казва на Борисов: ако не подкрепите "Южен поток" и "Белене", очаква ви студената зима. Елементарно, Уотсън! Що да стори Бойко - няма да остави народа да мръзне, я. И хайде, клейми рекетьора Путин, както правят Евгений Дайнов и Румен Леонидов. И не питай как биха реагирали сънародниците на Рот, ако в същия дух апелира да се среже тръбата на "Северен поток", та да се сложи край на монополизма на Русия и омразния му "Газпром" в доставките на газ за Европа. А сега България му вади очите, сакън да не се свърже с руска тръба, макар че в проекта "Южен поток" освен България са и Сърбия, Италия, Гърция, Словения, Унгария и дори Австрия.
Страните от ЕС не можаха да се погодят каква доза строгост да има в наказанията за Русия, защото в днешно време икономиките са така обвързани, че от санкциите страда не само този, към когото са отправени, а и този, който ги отправя. И при тази нагласа най-лесно им бе да се обявят срещу нещо, което още не е осъществено, още е в проект и в първи копки. Европейският парламент на последното пленарно заседание от мандата си призова "Южен поток" да не бъде изграждан. Преди да си кажат сбогом, евродепутатите решиха да наказват Русия, без да си помислят, че засягат националните интереси на България и на още няколко европейски страни. Решението бе взето с гласовете на десните. За съжаление, барабар с представителите на ЕНП дадоха гласа си за тази резолюция и евродепутатите от ГЕРБ, с което показаха колко ги е еня за националните интереси. Гербаджии са клепали правителството пред еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, та министър Стойнев трябваше да ходи да мете мръсотията след тях. Което пък ни подсказва за кого не трябва да гласуват избирателите на 25-и.
За първи път от началото на украинската криза управниците ни заеха позиция, която отговаря на националния интерес, може би защото ни припари под петите заплахата да бъде спрян "Южен поток". Министър Стойнев заяви категорично, че това е важен стратегически инвестиционен проект, който позволява сигурност при доставките на природен газ и ще открие хиляди работни места в най-бедните региони. Министър Вигенин също твърдо защити тръбопровода, като изтъкна още един фактор - транзитът на газа през нестабилната политически и икономически Украйна носи рискове. През морето тръбата е пряка.
Но защо външният ни министър притърча преди всички в Киев да се среща с превратаджията президент Турчинов и да тръби, че няма да признаем референдума в Крим. На президента ни пък му се прииска "повече НАТО" заради Русия, която ни връщала към политиката от ХIХ и ХХ век, когато се преначертавали границите! Никой не бе дърпал за езика нашите управници да са толкова услужливо категорични в осъждането на Русия, което може да ни се върне като бумеранг. Мнозинството от народа мисли другояче и партиите, с изключение на "Атака", си вкараха по един предизборен автогол. Разделението у нас по украинската криза минава не толкова между българи и българи (русофили и русофоби), а между българите и техните политически представители. Доказа го изследване на АФИС. Нашата позиция уж била балансирана и конструктивна, хем се вписвала в общата европейска позиция, хем е основана на националния интерес. Ще рече: "Хем тъй, хем онъй." С тия напъни да сме най-гласовити в хора на ругателите на Русия просто улеснихме представителите в Европарламента да режат тръбата на "Южен поток", засега с резолюция. Агенция "Биволъ" пусна черна прокоба: "Прибраха "Южен поток", за да се окаже после, че това е партенка: бетонените постаменти край монтанското село Пишурка, където бе направена тържествено първата заварка, са пусти, понеже тръбите са прибрани на склад, за да не са примамка за крадци. Дано по-скоро тръбите се върнат на мястото си и "Южен поток" да тръгне.