22 Юли 2024понеделник12:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ядрен референдум по литовски

/ брой: 236

автор:Георги Готев

visibility 1664

Литва провежда референдум за своята АЕЦ "Висагинас" в неделя заедно с редовните парламентарни избори. Победителят на парламентарните избори е предварително известен - това е Социалдемократическата партия на Алгирдас Буткевичюс, известна с проруските си позиции. Предизвестеният лузър е управляващата дясноцентристка коалиция на премиера Андриус Кубилиус. Литовците ще изпратят дясноцетристите в опозиция, защото са недоволни от влошеното икономическо положение от 2008 г. насам, когато Кубилиус пое управлението. Жизненият стандарт в Литва, която е една от най-бедните страни в ЕС, оттогава е паднал с 15%. Като най-тежки проблеми за страната анализатори посочват масовата емиграция, но също така небивало високата безработица от 13%. Впрочем Кубилиус беше против референдума, но не можа да му се противопостави в парламента. Социалдемократите пък са против АЕЦ "Висагинас".
За разлика от България Литва има опит с референдуми - литовците са били консултирани за изтеглянето на Съветската армия, за независимостта и за членството в ЕС. Цената на референдума не е проблем, защото той се провежда заедно с изборите. Ще струва половин милион евро - жълти стотинки на глава от населението.
Подобно на България Литва беше принудена да затвори преждевременно двата блока на ядрената си централа "Игналина". Литовците обаче успяха да договорят затварянето за 2009 г., пет години след влизането си в ЕС. България закри първите два блока на АЕЦ "Козлодуй" през 2004 г. и други два - през 2007 г., в новогодишната нощ преди еврочленството ни.
Дотук всичко изглежда сякаш в Литва се справят много по-добре от нас с предизвикателства, които са почти едни и същи. Ходих в Литва преди три месеца. Хубавото на журналистическата професия е, че за два-три дни се виждаш с най-важните хора в държавата, която посещаваш. На мен в Литва ми хареса - много чисто, много спокойно ми се видя, а стандартът на хората ми се стори доста по-добър от този в родината.
Посетих "Игналина", даже влязох в един от реакторите, който вече се демонтира. Бил съм и в "Козлодуй". Не съм ядрен специалист, но "Игналина" ми се стори много по-допотопна от четирите блока в "Козлодуй", които закрихме.
Разгледах и площадката на бъдещата АЕЦ "Висагинас" - зелена поляна точно до "Игналина". Литовците, които правят големи усилия да намалят енергийната си зависимост от Русия, предоставят на "Хитачи" да построи централата. Уж японци ще строят, обаче поляната се охранява от американци. Планира се "Хитачи" да има дял от 20%, Литва - 38%, Латвия - 20%, и Естония - 22%. Цената е пет милиарда евро. Планирано е строителството да започне през 2015 г. и да завърши през 2022 г. ЕК подкрепя проекта, защото е насочен към намаляване на енергийната зависимост от Русия, но при условие, че бъде икономически изгоден. Има се предвид, че Русия строи две ядрени централи в региона - в Калининград и в Беларус, и има опасност инвестицията във "Висагинас" да се окаже губеща. Литовците имат обаче и други проекти, целящи да намалят зависимостта от руски енергийни доставки. Сред тях е терминалът за втечнен газ край пристанищния гр. Клайпеда. Подобно на България Русия продава газ на Литва на цени, безобразно завишени в сравнение с тези за Германия например.
От ядрения референдум в Литва зависи малко, защото е консултативен по характер, т.е. не е задължителен, и новият парламент може да реши друго. Очаква се литовците да отхвърлят новата АЕЦ. Причините са различни. Споменах за политическите причини. Но литовците са стреснати също от огромната цена на извеждането от експлоатация на "Игналина". Общата сума за това е 2,3 милиарда евро. Подчертавам: милиарда! ЕС дава и на Литва, и на нас някакви милиони, но те изобщо не стигат. Не е лошо да се замисляме за това всеки път, когато ни говорят за евтин ток. Впрочем ние още не сме започнали да разглобяваме четирите блока на АЕЦ "Козлодуй"...
На Запад ядрените централи натрупват специални фондове за извеждането си от експлоатация, но това е напълно непознато в постсъветската система. В "Игналина" научих също, че руснаците изобщо не са се замисляли за края на живота на АЕЦ, сякаш централите са вечни. Липсват каквито и да било указания за разглобяването на централата. Един ден, когато и Русия започне да извежда от експлоатация атомни централи на своя територия, може би ще се сети за литовския (и за българския) опит.
Накратко: от ядрения референдум в Литва не зависи нищо и бъдещето на АЕЦ "Висагинас" е неясно. Но поуките от литовския референдум могат да ни помогнат да се подготвим за нашия. Имаме нужда от дискусия за ядрената енергетика, включително и за отпор на всевъзможни лъжливи твърдения. У нас най-големи лъжи са се изприказвали за цената на централата (завишена до небесата от лобито анти-"Белене") и за евтиния ток (преувеличения на ядреното лоби). Искаме истината, и тогава ще гласуваме.

Обмислят увеличаване на стойността на ваучерите

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 137

Германските вагони са извадени от употреба за профилактика

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 137

БНБ намали прогнозата си за българската икономика

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 137

Първо - членство в ЕС, после конституцията

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 137

Словакия се гневи на санкции от Киев

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 137

Сирийци наръгаха с нож германски учител

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 137

Върнете ги!

автор:Мая Йовановска

visibility 118

/ брой: 137

Чувство на безпомощност

visibility 115

/ брой: 137

Лайен срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 108

/ брой: 137

Мицкоски открито ни се подиграва

автор:Велизар Енчев

visibility 127

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ