Всяко трето престъпление в България е на пътя
/ брой: 105
Масовият престъпник на пътя е неженен мъж, до 39 години, най-много със средно образование, кара след употреба на дрога и накрая ще получи условна присъда. Този профил може да бъде извлечен от Доклад на Съвета за криминологични изследвания на Министерство на правосъдието, посветен на пътните престъпления.
Всяко трето престъпление у нас е пътнотранспортно, като нарастват случаите на шофиране в пияно състояние, след употреба на алкохол или на наркотици, разказва в официално съобщение и Министерството на правосъдието. Това са част от заключенията в изследването „Тенденции и превенция на престъпленията по автомобилния транспорт, изготвено от екип с ръководител доц. д-р Екатерина Салкова. В същото време експертите са категорични, че общият брой на престъпленията по пътя намалява, а засилването на наказателната репресия не решава нито един от проблемите с тях.
Докладът показва, че най-голям е делът на престъпленията, свързани с управлението на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества. Те представляват впечатляващите 75,6% или три четвърти от всички наказани пътнотранспортни престъпления в страната за периода 2010-2021 г.
Най-често престъпления на пътя извършват неженени мъже със средно или основно образование на възраст от 18-39 години. Най-много са осъдените жени водачи на МПС от същия възрастов диапазон, като броят на жените на възраст 40-49 г. стремително нараства. Осъдените за управление на МПС след употреба на наркотици, както и неправоспособните водачи, са преобладаващо младежи на възраст от 18-29 години.
Наблюдава се тенденция към силно ограничаване на прилагането на ефективното осъждане. Броят на наказаните за шофиране след употреба на дрога може да нараства значително, но данните показват, че колкото по-масово става това престъпление, толкова по-масово за него се налагат и условни присъди.