Все повече непълнолетни работят
/ брой: 110
За петте месеца на 2024 г. Инспекцията по труда е издала 3404 разрешения за работа на деца. От тях 3304 са за подрастващи от 16 до 18 г. Най-много разрешения са предоставени в областите Бургас, Варна, Пловдив, София град, Софийска област и Благоевград, съобщават от ГИТ на 12 юни - Световният ден срещу детския труд. Пред тази година от Международната организация на труда призовават: „Нека изпълним ангажиментите си: Да сложим край на детския труд!“.
За същия период на м.г. са дадени 2545 разрешения, а за цялата 2023 г. инспекцията е издала 14 827 разрешения за работа на непълнолетни, докато през цялата 2022 г. са били 11 933. Това е повече и от предпандемичната 2019 г., когато са били 9407 разрешенията, припомнят от ГИТ.
Най-често непълнолетни се наемат за извършване на дейности в хотелиерството, ресторантьорството и търговията през дългата лятна ваканция.
Непълнолетни могат да бъдат наети на работа само след предварително разрешение от ГИТ. Ако подадените от работодателя документи са коректни, създадена е организация и решение от Инспекцията по труда се взема в рамките на 2 дни, въпреки че срокът е седемдневен. От работодателите се изискват документи, които са задължителни за всяко работно място, независимо дали на него ще се наемат непълнолетни, или пълнолетни. Разликата е, че при наемане на подрастващи под 18 г. те се представят предварително в Инспекцията, а при наемане на пълнолетни – при проверка. Непълнолетните работят при облекчени условия - имат право на удължен отпуск от поне 26 дни, не могат да полагат тежък физически труд, както и да извършват работа, свързана с въздействие на физични, химични и биологични агенти и която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие. Работното време за тях е 35 часа седмично при петдневна работна седмица, за което следва да получават поне минимална заплата. Забранено е полагането на извънреден и нощен труд. Ненавършилите 16 г., нощен е трудът, положен от 20 ч. до 6 ч. сутринта.
В България наемането на непълнолетни без разрешение от ГИТ се смята за престъпление. При установяване на такова нарушение се уведомява Прокуратурата за започване на наказателно производство.