Спор за Панагюрското съкровище
Общински съветници от Пловдив поискаха златните ценности да се върнат за постоянно в града, министърът на културата не ги дава
/ брой: 114
Спор за мястото за съхранение и излагане на Панагюрското съкровище възникна, след като общински съветници от Пловдив поискаха то да се върне в Археологическия музей на града.
Инициативата е на общинските съветници от „Браво, Пловдив”, сред които е и бившият кмет на район „Южен” Борислав Инчев. Те предлагат на предстоящата сесия местният парламент да гласува декларация, която да се изпрати до Министерството на културата, директора на Националния исторически музей в София и Инспектората за опазване на културното наследство.
Договорът за съхраняване на Панагюрското съкровище е подписан още преди години с Националния исторически музей, но той е изтекъл и от групата искат да не се удължава.
Съветниците припомнят, че уникалните съдове са намерени от братя Дейкови от Панагюрище при изкопни работи през 1949 г. и колекцията е заведена в инвентарната книга на Археологическия музей в Пловдив, но с правителствено решение през 80-те години е оставена в НИМ в София.
Последният опит да върне златното съкровище под тепетата бяха предприети в мандата на кмета Славчо Атанасов. Единственото обаче, което той успя да извоюва, е колекцията да бъде докарана в Пловдив и да остане за известно време, за да може да се види в оригиналния й вид. След това обаче пак замина за София. В Пловдив е експонирано копие. От Музея в Панагюрище също са искали колекцията, но неуспешно.
Междувременно министърът на културата Найден Тодоров заяви, че мястото на Панагюрското златно съкровище е в Националния исторически музей и то е собственост на държавата. Тодоров обясни, че когато съкровището е открито в Панагюрище, то първо е занесено в местния музей и след това е прехвърлено в Пловдив, но е уведомен и НИМ. По думите му Националният исторически музей може по-добре да го презентира на света. „Това съкровище беше в Лувъра, беше в Британския музей, предстои излагането му в Гети музей в Лос Анджелис. Това може ли един регионален музей да го направи?“, каза Тодоров. Той уточни, че музеят в Пловдив получава пари от пътуванията на съкровището по света. Министърът определи казуса като „измислен“ и каза, че връщането му в Пловдив няма да е градивно действие.