16 Ноември 2024събота22:13 ч.

Журналисти срещу властта заради натиска върху медиите

Младите, навлизащи в професията, директно се сблъскват с поръчковата журналистика

/ брой: 155

автор:Мария Нинова

visibility 1697

Журналисти, коментатори и граждански активисти се обявиха срещу натиска на властта върху медиите. Това стана по време на вчерашния публичен дебат за свободата на медиите. Организатори на обсъждането бяха агенция БГНЕС, фондация "Фридрих Науман" и Институт за модерна политика. Темите на дебата бяха международните оценки за медийната свобода в България, медиите и протестите от Орлов мост и мястото на социалните мрежи и интернет медиите.

 

Една демокрация може да се развива само тогава, когато има свободни медии, които я контролират, заяви Петер Бохман от "Фридрих Науман". Според него свободните медии това са основата на едно демократично общество и трябва да има многообразие. По думите му всички виждат, че България се връща назад в класацията по свобода на словото, което не е добре за една страна, която е член на Европейския съюз.

 

"Фрийдъм Хаус" ни поставя на 78-мо място в света, като определя медиите в България като частично свободни, заяви журналистът от БГНЕС Стефан Джамбазов. Той даде пресен пример за натиска на властта върху в медиите. В сряда вечерта от пресцентъра на МС са се обадили да кажат, че вчера сутринта в 6 часа журналистите да бъдат на площада в с. Бистрица, откъдето заедно с премиера Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов ще отидат с техника да видят как върви потушаването на пожара на Витоша. Това свобода ли е или диктат, завърши риторично Стефан Джамбазов.

 

Журналистът Велизар Енчев пък от своя страна заяви, че в България е налице панамският синдром, когато преди 30 години на власт беше диктаторът Нориега, който по-късно беше уличен в наркотрафик. Ами това не се ли произвежда като панамски синдром и в България, попита той, визирайки данните от докладите на ЦРУ, изнесени и в чуждите медии, за тъмното минало на премиера Бойко Борисов.

 

Целият проблем с медиите се състои в това какво може да се прави, заяви Борислав Цеков от Института за модерна политика. Цеков говори и за медиите в условията на предизборни кампании. "У нас по време на изборите напълно беше заличена разликата между информационна новина и реклама и медиите се превърнаха в таксиметрови машинки", заяви Цеков. Той беше категоричен, че България живее в условията на ограничена медийна свобода.

 

За край на дискусията думата взе Стояна Георгиева от Медиапул, която изказа притеснение, че младите, навлизащи в професията, директно се сблъскват с поръчковата журналистика.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ