17 Ноември 2024неделя00:22 ч.

Провокацията на Олаф Шолц

/ брой: 124

автор:Велизар Енчев

visibility 1609

Велизар ЕНЧЕВ


Ако някой все още има илюзии за историческото ни приятелство с Германия, време е да изтрезнее. Преди седмица германският Бундестаг прие резолюция в подкрепа на Скопие, с която призна "македонската култура, идентичност и език" и отправи косвен упрек към България. 

Преди 48 часа за миг повярвахме, че има и видни германци, които не споделят позицията на Бундестага. В първата си визита в Брюксел Николай Денков се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която тържествено обеща на българския премиер... "България да има подкрепа навсякъде, където има нужда..."

Часове след това обещание един сънародник на Фон дер Лайен ни попари с публичната си подкрепа за антибългарската политика на РС Македония.   

"Трябва да има нормален процес на присъединяване. Нещата са договорени и не трябва да има допълнителни условия", заяви германският канцлер Олаф Шолц на съвместната пресконференция с македонския премиер Димитър Ковачевски, който е на посещение в Берлин.

Изявлението на Шолц бе в отговор на твърдения в македонски медии за нови условия, които България поставя пред РСМ. Истерията в Скопие избухна след писмо на българския президент до всички европейски страни, в което Радев припомня поети от съседите ангажименти. 

Всъщност няма никакви нови български условия към Скопие. Има само подписан от македонска страна Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България (август 2017 г.), с който РС Македония поема ясни задължения, както и Заключения на Европейския съвет за разширяването на Съюза (юли 2022 г.), императивно припомнящи на Скопие да изпълни договорите с Гърция и България...

Договорът за приятелство от 2017 г. и протоколите от съвместните заседания на междуправителствената комисия по чл. 8 и 12 от договора визират тези ангажименти: промяна на съдържанието на учебниците по история и география в общообразователната система, отказ от езика на омразата към България, прекратяване на дискриминацията срещу самоопределящите се като българи, разсекретяване на архивите на югославските тайни служби, свързани с погромите над българското население след септември 1944-та...

Шест години по-късно е ясно като бял ден: нито един от тези ангажименти не е изпълнен! Но за германския канцлер това не е проблем, а неизпълнените от македонската страна ангажименти се наричат от Шолц "допълнителни условия".

Защо Германия е официален адвокат на македонизма? 

В дипломатическите кулоари се мълви, че Шолц заема страната на РСМ, защото се чувства гузен заради едни други германци, които унищожиха 11 000 македонски евреи по време на Втората световна война. Понеже не е политкоректно тази "мръсна тайна" да се изрече на глас, вината се прехвърля на подчинената на нацистите българска администрация във Вардарска Македония.

Но да отминем болната немска съвест и да разлистим документите на Европейския съюз и най-вече Копенхагенските критерии (1993 г.) и Договора от Амстердам (1997 г.). И ще се убедим, че Олаф Шолц нито познава, нито спазва европейското законодателство. 

В Копенхагенските критерии четем, че първото условие пред страна - кандидат за членство в ЕС е "стабилност на институциите, гарантиращи демокрацията, върховенството на закона, човешките права и закрилата на малцинствата".

Днес правата на българите в РС Македония не само се погазват, но те са подложени на системен физически терор. Що се отнася до закрилата на малцинствата, "закрилата" в Северна Македония се видя при закриването на двата български културни центъра в Битоля и Охрид.

Ако Копенхагенските критерии налагат фундаментални изисквания към кандидатстващите за еврочленство, Договорът от Амстердам "вдига летвата", въвеждайки "нови сфери на обединен суверенитет, включващи повече от гражданските права".

В член 12 от Договора от Амстердам се въвежда "забраната за дискриминация", а в член 18 - "свободното движение на гражданите на ЕС".

Дискриминацията към българите в РС Македония е видима за света, след като македонският парламент отказва да впише българите в конституцията и така не изпълнява европейското условие за стартиране на преговорите за еврочленство.

Що се отнася до свободното движение в ЕС, нека не забравяме: през май т.г. македонското правителство призна за съществуване на "черни списъци" с имена на български граждани, нямащи правото да влизат на територията на РС Македония.

Лобистката игра на Скопие в Брюксел и Берлин е прозрачна: рано или късно македонският парламент ще впише "българско малцинство" в конституцията. Но за македонизма е по-страшен следващият ангажимент - ревизията на учебниците, която трябва да заличи фалшификациите и бруталното присвояване на българското културно-историческо наследство.

Сега е важно как ще реагира българското МВнР. 

Но могат ли днешните ни управници да реагират адекватно на провокацията на Олаф Шолц, след като това са същите хора, които преди година капитулираха пред Скопие?

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ