17 Ноември 2024неделя08:32 ч.

Стопанин ли е българинът?

Как да ни харесват чужденците, като ние самите не се харесваме

/ брой: 241

автор:Петра Ташева

visibility 1971

Много ми се иска да кажа, че ние, българите, сме добри стопани, но в последните години все повече отрицателни явления ме възпират да направя това. Навярно ще бъда подкрепена от много сънародници, защото видно е, че ние не сме от най-добрите стопани в света. Само един поглед върху нашите домове, дворове, върху градовете и селищата ни уверява, че ние не сме от най-грижовните стопани. Често се виждат разхвърлени и неподредени дворове, недовършени къщи, неизмазани, неподдържани, които говорят, че стопаните им не са грижовни, не държат на естетиката, не оформят така личните си пространства, че окото и душата да се радват от външния им вид. Пък отгоре на всичко сме

лакоми за голямото

та хем сме бедни, хем все по-големи къщи строим! Големи като "селски прогимназии", а недовършени и празни. Това е характерно за повечето ни селски домове. Малко са дворовете, които са подредени като "куклички", че като ги видиш, да се засмееш от удоволствие! Вярно, че селата ни се обезлюдиха, че останаха в тях немощни и възрастни хора, които едва се справят с тежката селска работа. Но там, където има мераклии стопани, си личи от пръв поглед старанието, умението им.
Не е така в селцата и малките градчета в Западна Европа. Техните селища са подредени като по моден журнал! Личи си, че стопаните им имат традиции, възпитание в тази насока. Чистотата и редът там са не само задължителни, но те са се "враснали" така здраво в бита им, че са пуснали вековни корени, станали са им жизнен закон! Естетиката е станала тяхно ежедневие, тяхна задължителна "марка". Малки са къщите и на белгийците, и на французите, и на немците, и на австрийците, ниски са - почти на земята, но са удобни, уредени, а дворовете им са оформени с много вкус. Не се виждат разхвърлени земеделски сечива, не се виждат оборите и помещенията за животни, няма я и "издайническата" характерна миризма от тях. Как е постигнато всичкото това? И зелените площи пред къщите им даже са подредени, тревата е старателно "подстригана". Защото

там си имат закони

и жителите им си ги спазват стриктно! Повече от 6 см не може да бъде висока тревата пред къщите им. Знаят си го австрийците и си косят тревата, оформят си двора, но и пространствата пред къщите си.
Де да беше така и у нас! А то, руини, немара и мръсотия ни посрещат от страна на двете табели на всяко наше селище. А в градовете, и то в столицата и големите ни селища, отвсякъде "крещи" лошото стопанисване. Пространствата около жилищните блокове и кооперации са направо сметища! Около кофите за боклук е гнусно, миризливо! Да се чуди човек как така се изоставихме, как така се измързеливихме, че не поддържаме чисто, не пазим онова, което скоро е построено пак с наши средства! Току-що са минали чистачките с метлите си и някои граждани хвърлят фасове, книжки от закуски, найлонови торбички. Като че ли някой все след тях трябва да върви да им събира боклуците! Лошо си възпитаваме и децата в умения да си прибират отпадъците, да се грижат за чистотата около себе си. И гражданите какво искат - да им е чисто, без те да поддържат съграденото, уреденото. Че къде го има това - ти все да замърсяваш, а да имаш претенции за ред и чистота!? Погледнете само спирките на градския ни транспорт! Приличат на бунища! И нови да са, те са вече изподраскани, изпочупени, наоколо са нахвърлени боклуци от всякакъв вид.

Сякаш хуни са върлували

И да седнеш на пейка - ако се е запазила, те е страх, а и ще те одими някой пушач - защото той се интересува само от собствените си прищевки, даже и не иска позволение, а си дими ли дими! Глоби, много солени глоби за такива нарушители на реда и чистотата трябва да има, защото у нас само това ще накара недобросъвестните да се стреснат, да спазват порядките, за да ни е поне малко по-приличен видът на улиците, тротоарите и спирките на градския транспорт.
Напоследък пък няма ден, в който да не ни тревожат със съобщения за пожари в страната ни. Защо зачестиха тези поражения, защо изгоряха хиляди хектари с горски масиви? Защото сме добри и грижовни стопани ли? Напротив! Всичкото това говори за нашата безстопанственост! Жалко, че живеем в такова райско кътче, а го превръщаме в грозно и отвратително място. Как да ни обичат и харесват чужденците, като ние самите не се харесваме, даже не се обичаме и не се грижим за страната си, за селищата си! И тази "тенденция" се засили в годините след промяната. Изведнъж повечето хора решиха, че държавата е длъжна да се грижи за всичко, а гражданите само да консумират и да изискват. Ние сме си стопани на земята, страната и домовете ни. Наше е задължението да си поддържаме реда и чистотата, да пазим държавното имущество, защото то е от нас и за нас! Ние всички сме държавата. Защо българите в чужбина се подчиняват и спазват стриктно тамошните закони, а у нас не се и интересуват от нашите закони?  Жалко, че само страхът и наказанията са тези, които "оправят" българите-нарушители. А колко по-лесно и по-хубаво би било, ако бяхме добри стопани!
                          

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ