Владимир Симеонов:
В цял свят родители инвестират в здравето на децата си
Преди учехме света как се прави спорт, сега пишем концепции за развитие, казва президентът на СК "Славия"
/ брой: 284
Владимир Симеонов е председател на Спортен клуб "Славия" от 1994 г. Роден е на 29 септември 1950 г. в София. Като дете е тренирал хокей на лед в "Славия", по-късно е треньор на "белите" хокеисти. Семеен, съпругата му Людмила Димитрова е дългогодишна деятелка на художествената гимнастика, в момента е в щаба на руските гимнастички. Симеонов е член на Управителния съвет на федерацията по волейбол. "Славия" е в навечерието на своята 100-годишнина, която ще бъде отпразнувана през април 2013 година.
- Г-н Симеонов, какво представлява ОСК "Славия"?
- Това е наследникът на бившето Дружество за физкултура и спорт "Славия". След промените от 1989 година държавното физкултурно дружество "Славия" се превърна в Обединени спортни клубове "Славия". В клуба ни са представени 23 спорта. В тази бройка не попада футболът, те са отделна единица. В миналото тези отбори се наричаха секции, сега са спортни клубове със самостоятелни ръководства и юридически лица. Част от тези спортни клубове разполагат със собствена база, други не. Предполагам това е същото и при колегите в столицата и страната. Боксът, баскетболът, волейболът, борбата, вдигането на тежести, тенисът, художествената гимнастика са нашите спортове със собствени зали за тренировки. Имаме зимна пързалка, която използват отборите по хокей на лед, шорттрек, фигурно пързаляне. Пързалката работи на пълни обороти 10-11 месеца в годината, а един месец е затворена за ремонтни дейности. СК "Славия" е клубът майка, който е собственикът на тези съоръжения, но не и на земята, върху която са построени. Предоставяме безвъзмездно с вътрешни договори залите, в които тренират децата.
- А кои спортове нямат собствена база?
- Ами леката атлетика. Навремето на стадион "Славия" имаше лекоатлетическа писта, но вече я няма. Нашите лекоатлети тренират на Националния стадион "Васил Левски" и в НСА. Това несъмнено се отразява на финансовото състояние на тези отбори, но се стараем да се справяме. Други спортове без база са фехтовката и модерният петобой. Въпреки че част от националните отбори по тези два спорта са съставени от наши възпитаници. А на Олимпиадата в Лондон 2012 нашата Маргарита Чомакова беше единствената ни олимпийска състезателка по фехтовка. Въпреки че сме "съседи" с конно-спортната база "Хан Аспарух", но за момента не можем да тренираме на нея.
- Как се финансират тези спортни обекти и клубовете като цяло?
- Чрез спортното министерство и тотализатора. Излишно е да обяснявам, че това не е достатъчно. Ще дам един пример - волейболният клуб "Славия", който има отбори от деца в подготвителните групи до мъже и жени, с други думи, завършен цикъл, получава от държавата едва 10 000 - 12 000 лв. на година. Ако се разделят на 12 месеца, прави около 1000 лв. на месец. Само разходите за тока в залата през отминалата зима бе 6-7 хил. лв. за един месец. За нормалното съществуване на такъв клуб са необходими около 200-300 хил. лв. на година. Клубовете и спортовете, които покажат резултати, получават някакво финансиране от министерството, но тези средства са капка в морето.
- Не разчитате ли на спонсори?
- Тази дума в България е малко изкривена. Какво значи спонсор? В чужбина човек, който дава пари за спорт, ползва данъчни облекчения, а тук му слагат данъци. Спонсорството в България е чисто дарителство, правено от хора, свързани с някакви сантименти към "Славия". Допреди няколко години някои спортове в "Славия" имаха спонсори, но за съжаление те се оттеглиха.
- В тази бройка влизат ли и родители, чиито финансови възможности са по-големи от тези на другите деца? И ако е така, това не е ли предпоставка за оказване влияние над даден треньор?
- Не, не сте прав! За тези години съм имал удоволствието да обиколя доста свят и да видя как се работи в тази сфера. Цял живот само с управление на спорт съм се занимавал и мисля, че разбирам от тази материя. Навсякъде по света, където използваш дадена услуга, трябва да си плащаш. С това съм съгласен - държавата не трябва да финансира абсолютно всичко. Влагането на средства в детския спорт е вид продукт. Вместо едно дете да виси по цял ден пред компютъра и да сложи очила 5 диоптъра, нека да спортува. Така то укрепва имунната си система и е здраво. Като се инвестира в спортните умения на едно дете, то придобива определени навици, които ще му бъдат полезни и занапред в живота - например дисциплина. Освен това то ще е по-здраво в сравнение с дете, което не спортува. Нали знаете за максимата "Здрав дух в здраво тяло". Така децата ни ще станат здрави мъже и жени, и няма да се налага да се дават толкова средства за лекуване на болни хора. Цялото ни общество знае за тревожните статистики за болестите при възрастните и децата. Убедил съм се, че по цял свят родителите инвестират в здравето на децата, като ги карат да спортуват или да имат физическа активност. Няма нужда да стават велики спортисти, достатъчно е да имат навиците за малко спорт през деня. В това отношение родителите, чиито деца тренират в "Славия", са го разбрали.
- Какво е мнението ви за начина на финансиране на спорта и новата му стратегия за развитие, която се изготвя от Министерството на спорта?
- Преди години бе задължение на секциите, респективно на държавата, да се занимават с финансирането на спортните отбори. Сега държавата отново плаща, но не е единствената. Има и приемливи от наша гледна точка такси, които се заплащат от родителите. Вече посочих пример с волейбола за начина на финансиране от страна на държавата. Когато едно дете започне да тренира и покаже резултати, получава стипендия. За съжаление в "Славия" в момента не раздаваме такива стипендии. Затова и мъжките, и женските отбори в "Славия" не са на това ниво, на което би трябвало до бъдат. Но пък ние залагаме изключително много на развитието на детско-юношеските отбори. Самите стипендии се дават от съответните федерации, или от министерството, ако спортистите са включени в звената за олимпийска подготовка.
За стратегията за развитие на спорта - преди години активно се включвах в такива дискусии. Аз съм ръководител на прехода, ако мога така да се изразя. През всичките 23 години правителства и депутати идват при нас, снимат се, обещават помощ. Защото малко или много, за добро или за лошо, ние сме достатъчно известни в обществото, хората ни познават. Минават изборите, спортните ръководители дават предложения за това или онова, но развитие няма. Аз не мога и няма как да бъда специалист по всичко. За да изготвя някакви предложения, наемам юристи, финансисти или други специалисти. Сядаме и обсъждаме нещата. А това изисква време. Когато накрая направя предложения, които се припокриват с тези на моите колеги, дадем ги на съответните "специалисти", но в крайна сметка почти нищо от това не се взима под внимание. Затова съм се зарекъл, че повече няма да се хабя в такива безполезни дискусии. Нека първо да видя черно на бяло какво ще се предложи, едва тогава ще коментирам. Половината европейски и световни спортни сили взеха нашата система на подготовка и сега берат плодовете на труда си. А в Лондон видяхме какво е нашето ниво. От 5 години сме членове на ЕС. Това налага нашето законодателство да е синхронизирано с това на Евросъюза. Сами си отговорете дали е налице такава синхронизация или не. Сега сме специалисти по изготвяне на концепции, но резултатите и успехите ги няма.
- Г-н Симеонов, как се разбирате с останалите си колеги?
- Много добре. Дори мога да ви дам пример за "добросъседски" отношения. Даниел Петров, олмимпскийски шампион по бокс от Атланта,96 бе състезател на "Славия". След това се премести в "Левски", където стана и треньор. А с помощта на "трансфера" започна работа в МВР и си уреди бъдещето. Каквото ние, за съжаление, не можем да предложим след закриването на Строителни войски. Такива преминавания на спортисти е имало и от "Левски" и ЦСКА към "Славия". Ние не сме врагове!
- Какво е вашето виждане за треньор и спортист на 2012 година?
- Не искам да изказвам предположения. Мога само да кажа, че няколко месеца след края на игрите все още не съм чул да е направен задълбочен анализ какво сме постигнали и какво не.
- "Славия" става на 100 години...
- Да, на 10 април 2013 година се навършват точно 100 години от основаването на "Славия" и се надявам да отбележим вековния юбилей подобаващо. Все пак сме един от първите спортни клубове в страната, които са оцелели през перипетиите на времето. Вече е сформиран Организационен комитет "100 години Славия". Председател е Димитър Ларгов, бивш футболист на "белия" отбор и бивш президент на БФС. Заместници са Венци Стефанов, президент на ФК "Славия", и моя милост. Официалното честване ще се състои на 10 април 2013 година в зала 1 на Националния дворец на културата. Естествено това ще бъде кулминацията на честванията, но няма да е единственото събитие. На 17 декември ще има заседание на Управителния съвет и на Общото събрание на СК "Славия". Тогава ще се изберат спортистите на годината на "белия" отбор. Тази церемония също ще премине под знака на 100-годишнината на Славия.