Илиана Раева:
Стратегията ми е насочена към Рио де Жанейро
Приемствеността и опитът заедно с младостта трябва да вървят напред, казва новата председателка на федерацията по художествена гимнастика
/ брой: 273
ИЛИАНА РАЕВА бе избрана наскоро за председател на Българската федерация по художествена гимнастика на извънредно Общо отчетно-изборно събрание. Съпругата на легендарния нападател на футболния "Левски" Наско Сираков наследи на поста дългогодишната ръководителка Мария Гигова. Преди да заеме новия пост, Раева бе старши треньор на националния отбор по художествена гимнастика, под чието ръководство ансамбълът ни за жени спечели световната титла през 2011 г. в Монпелие, а на Олимпиадата в Лондон 2012 остана шести.
Цитат
"Нешка Робева още има какво да даде на нашия спорт"
"Имаме талантливи момичета, които занапред ще се доказват"
- Г-жо Раева, каква управленска програма представихте на делегатите на извънредното събрание, за да ви изберат за председател на Българската федерация по художествена гимнастика? Ще има ли промени в начина на управление на този спорт?
- Представих много ясна стратегия за развитие на художествената гимнастика на всички нива - администрация, масов спорт, високо спортно майсторство, финансиране, медицинска комисия. Ще се опитам да внедря млади и подготвени кадри, които да създават и тренират малки момичета, девойки и жени. И такива, които да ми помагат в ръководството на федерацията. Вече има две нови длъжности - заместник-председател на федерацията, генерален мениджър и PR. За моя заместничка предложих и делегатите избраха Мария Петрова, трикратна световна шампионка и международна съдийка. Длъжността генерален мениджър и PR зае Галина Митева. Те, както и останалите ми колеги, ще помогнат да изградим нов ореол на художествената гимнастика.
- В стратегията си споменахте, че ще работите за развитие на детския спорт и възраждане на турнири, които са провеждани извън столицата преди години.
- За детския спорт работя по сформирането на комисия и съм предложила единна програма за работа с децата. В тази комисия ще влязат квалифицирани кадри. Искам във всички комисии, които ще създадем, да има млади хора, които да се подготвят и да работят за развитието на художествената ни гимнастика. Повтарям се, но работата с подрастващите ще е основен приоритет в моята стратегия. Комисията ще бъде от 7 човека и ще започне работа по коренно различен начин.
В цялата страна има, или по-скоро е имало, престижни турнири по художествена гимнастика. Във Велико Търново - "Огърлицата на Десислава", във Варна - "Царица Маргарита", в Бургас - "Приз Жулиета Шишманова", в Пловдив - "Златен обръч". Това ще са големи международни турнири, като ще искам да бъдат в различни възрастови групи и категории. По този начин ще се лансира и налага работата с по-младите. Ще популяризираме художествената гимнастика в големите областни центрове на страната и ще търсим малки деца за нашия красив спорт.
- Имате ли притеснения от юридическо естество?
- Не.
- Какво ви посъветва Мария Гигова, като ви предаваше властта? На самото събрание пред представители на медиите г-жа Гигова ви посъветва да бъдете по-дипломатична и не толкова емоционална...
- Ако не бях дипломатична, нямаше да бъда избрана. Всеки човек има своя стил и етикет. Това е моят етикет, аз съм емоционална жена, но много добре зная къде да показвам това. Не смятам моята емоционалност за враг. Там, където не би ми била полезна, не бих я използвала. Умея да котролирам емоцията си.
- Каква кампания водехте?
- Беше доста позитивна. Различна от всички останали досега. Запознах клубовете с бъдещия ми начин на работа. Исках те да чуят от мен и да помислят дали искат аз да съм човекът, който ще ръководи художествената гимнастика в България. За това обиколих клубовете в цялата страна, чух техните мнения, предложения. Тези, които сметнах, че са полезни за развитието на нашия спорт, ги включих в моята стратегия.
- Кое ще е най-важното нещо за вас?
- Това е обединението и впрягането на силите на всички, доказали се до момента. Т.е. да има приемственост. Опитните трябва да помогнат със знанията и уменията си. Ще даваме и път на младите. Това е и моят призив. Желанието ми е опитните да са до младите, за да им покажат правилния път. По този начин да развием художествената гимнастика. Вярвам, че нашият спорт е гордостта на нацията ни. Спорт, в който големи имена са изграждали състезатели в световен мащаб. За мен е въпрос на дълг да продължим този път, но единствено и само обединени. Искам приемствеността и опитът заедно с младостта да вървят напред.
- Какво бихте взели от Гигова като начин на работа и ръководство на федерацията? Все пак 12 години тя бе начело на българската художествена гимнастика...
- Мария Гигова е много добър администратор. Имам какво да науча от нея. Може би нейният начин на съхранение на сили и работоспособност. Но аз смятам да ръководя по малко по-различен начин, ние сме твърде различни като характер.
- Какво е мястото на Мария Гигова и Нешка Робева във федерацията?
- Мария Гигова е член на Техническия комитет на ФИГ, избрана е за член на новия Управителен съвет на Българската федерация по художествена гимнастика. Смятам да я включа в една от експертните комисии, които ще създам. Същото се отнася и за Нешка Робева. Искам да обединя най-силните ни кадри в едно цяло.
- Не беше ли изненадващо връщането на Нешка Робева?
- С нейното назначение не се връщаме към старото. Тя хареса моята стратегия, повярва в идеите ми, а аз - в нейните намерения. Смятам, че трябва да върнем методиката при работата с малките, с уредите. Спортът ни е доста променен, но методиката за създаване на един състезател не може да бъде различна. Там се изискват изключителни познания в сферата на педагогиката, на психологията.
- Започва нов олимпийски цикъл. Нормално е, когато се избира ново ръководство, то да е избрано в началото на пътя, а не по средата или в края му...
- Още преди Олимпийските игри в Лондон много треньори и ръководители на клубове проведоха с мен разговори, в които настояваха да се кандидатирам за ръководител на федерацията. Цялата стратегия, която съм подготвила и представила на събранието, води към Олимпиадата в Рио де Жанейро през 2016 г.
- Смятате ли, че вашите състезателки, които не се отказаха след Олимпиадата в Лондон, ще останат и за Рио? Виждате ли техни наследнички?
- Имаме звено, което работи по този въпрос. Камелия Дунавска подготвя млади надежди за ансамбъла ни по художествена гимнастика. Но съм убедена, че националният ни отбор тепърва ще печели големи състезания и международно признание. Имаме талантливи момичета, които занапред ще се доказват.
- Какъв ще е начинът на финансиране на федерацията по художествена гимнастика?
- Както и досега, тя ще се финансира по два начина: чрез държавата и от спонсори. Много благодаря на г-н Алекс Нестор, който от 2 години помага финансово на отбора. Той също е избран в УС на БФХГ. Бизнесменът вече заяви желание да продължи да помага на дечицата. Иначе схемата, по която става финансирането, трябва да се промени изцяло. Като се започне от масовия спорт, на клубно ниво и националните отбори. Но най-важното и основното е да обърнем внимание на квалификацията на кадрите, правещи спорта. Ако не го направим, спортът в България е обречен. Напълно е обезличена треньорската професия.
- Материалната база...
- Трябва коренно да се подобри!
- Как се промени ежедневието ви след избора?
- Чувствам се много по-добре. За мен административната работа винаги е била по-лека, отколкото в залата, където емоционално бях много по-натоварена. Ще държа на прозрачност, информираност, безпристрастност. И ще искам да има респект към йерархията - всеки да си знае мястото и да носи отговорност за това.
- Какво ви е мнението за закона, който задължава федерациите да откриват обществени поръчки за билети, екипировка и т.н.?
- Разбирам усилията на министър Дянков нещата да бъдат законови. Но това е абсолютно неприложимо в област, каквато е спортът. Няма как да бъде осъществено и да не бъде нарушена дейността на федерацията. За мен това трябва да бъде преразгледано и не трябва да бъде прилагано в спорта.