16 Ноември 2024събота22:08 ч.

Темата днес

Районните кметове - власт или посредничество

Управниците на кварталите са най-близо до проблемите на хората и очакванията на избирателите им са големи

/ брой: 236

автор:Деси Велева

visibility 3535

Централата на ул. "Московска" 33 не е единственото място, откъдето се ръководи София, макар че битките в нея привличат повече обществено внимание. Работата на "терен" я вършат в голяма степен и районните кметове, които в столицата са 24 и се избират на местен вот заедно с общинските съветници и кмета на общината. През последните 25 години процедурата по избора им бе променяна три пъти. Първоначално те се избираха с пряк вот, но през 2010 г. с промени в Изборния кодекс започнаха да се назначават от Общинския съвет по предложение на кмета. Още през следващия мандат това бе променено и отново районните кметове се избират с мажоритарен вот.
Една от причините за тези трансформации са ограничените правомощия, които имат районните кметове. Техните решения са силно зависими от Общинския съвет и кмета и неведнъж е повдиган въпросът за увеличаване на функциите им. Липсата на децентрализация и на достатъчно финансови средства за управление спъват работата на кметовете и неведнъж те са ставали жертва на централната власт, ако няма съвпадение на политическата окраска. Затова често ги определят просто като посредници, които трябва да се молят на кмета и на СОС за допълнителни пари.
 Въпреки това районните кметове имат лостове, чрез които да вършат сериозна работа и през следващите четири години трябва да докажат, че са заслужили доверието на избирателите си. Някои от тях ще повторят мандата си, други са за първи път в местното самоуправление.
Новоизлюпената управленска коалиция в местната власт на София ПП-ДБ-"Спаси София" ще имат свои представители в 19 района на града и ще трябва да положат особено много усилия, за да покажат капацитет, че могат да се справят с отговорната си служба.
ГЕРБ ще има водеща роля само в три, крайни, района на София - "Банкя", "Панчарево" и "Надежда. Други два района - "Студентски град" и "Нови Искър" ще се ръководят от независими кандидати, неподкрепени от досегашните си партии - Петко Горанов, издигнат на предишния вот от ДБ, и Владислав Владимиров, някога кандидат на Реформаторския блок.
Всички те са най-близо до проблемите на хората и ролята им е да се борят за постигане на по-добри условия за живота им в големия град. Всеки район обаче си има специфика - както географска, така и демографска. Някои са големи по територия, други - по население, едни имат привилегията да са централни, други - в периферията и това определя проблемите, с които се сблъскват жителите им. През следващите четири години ще видим имат ли избранниците на част от столичаните да се преборят с модела "София на две скорости".

Район "Банкя"    

Ако столичен район може да се нарече крепост на ГЕРБ, то това е "Банкя". Без изненада той ще продължи да се води от досегашния кмет от партията - Рангел Марков.
Районът обхваща сравнително голяма територия на запад от София, но е най-малкият по население - около 12 000 души. Точно заради това тази част на града би трябвало да е зелена и чиста, но хората се оплакват от лоша инфраструктура, нередовно сметоизвозване, хаос с паркирането. Те нямат и адекватен достъп до центъра на града, не са доволни от железопътния и автобусния транспорт, от уличното осветление, от последиците от реконструкциите по канализацията.

Район "Витоша"

Зарко Клинков е новият кмет на район "Витоша" от ПП-ДБ-СС и ще трябва да положи доста усилия, за да се справи със специфичните проблеми в разнородните части на района. От една страна стоят въпросите за разрешаване в по-новите квартали като "Манастирски ливади - запад", от друга - в селата Владая и Мърчаево и в крайните квартали като "Княжево" и "Карпузица".
Основните два проблема на района са липсата на канализация и инфраструктурата. В някои части освен улици, липсват и тротоари, а местата в детските градини са дефицитни. Нужен е и контрол  върху издаването на разрешения за строеж.

Район "Връбница"

ГЕРБ беше принудена да напусне и ръководството на район "Връбница" и Младен Младенов загуби изборите от Румен Костадинов. Известно е, че северните квартали в района са сред най-изоставащите и непривлекателни - "Обеля", "Връбница", както и селата Волуяк и Мрамор.
Хората, живеещи в тях още се надяват някой да оправи разбитите им тротоари, да не допуска некачествени ремонти по пътищата им, да се справи с мръсотията и неизвозваните по график контейнери за смет. В някои части и в този район липсва канализация. В "Обеля" пък се оплакват и от презастрояване и много кал.

Район "Възраждане"

Голяма част от главния градски център ще се управлява също от нов кмет - Станислав Илиев. Той поема от гербаджийския си предшественик така наречените Зони и жк. "Сердика". Новият управник развърза торбата с обещанията, но пред него стоят сериозни задачи да се справи с некачествените ремонти така характерни за центъра. Ще трябва много да се работи и за по-добро паркиране, с остарялата инфраструктура, изоставените междублокови пространства, липсата на озеленяване. Стара София има нужда и от опазване на културно-историческото наследство, което от десетилетия се руши и привлича внимание, само когато някоя стара ценна сграда се срути.

Район "Изгрев"   

Район "Изгрев" е почти най-малкият по площ в София, но е със стратегическо разположение. В него не е оставала празна площ заради презастрояване, паркоместата са дефицитни, липсват и достатъчно детски градини и училища. В кварталите "Изток", "Изгрев" и "Дианабад" 45 000 души се задушават от бетон, а канализацията се задъхва от прииждащите жители и работещи в района. В този недостиг на място редица нарушители са завзели незаконно общински площи и борбата с тях трябва да продължи.

Район "Илинден"    

Район "Илинден" без съмнение може да бъде посочен, като една от частите на София, на която изобщо й не отива да бъде наричана столица. Той включва кварталите "Света Троица", "Илинден", "Захарна фабрика" и "Гевгелийски" - едни от най-старите столични квартали, което обуславя специфичните им проблеми. Те са свързани със стара и занемарена инфраструктура, неуредици с автомобилния трафик, водещи до задръствания, хаос с паркирането. Новият кмет Емил Бранчевски ще трябва да покаже управленските си умения, като се справи с голямото гражданско недоволство срещу гетото в кв. "Захарна фабрика" и самонастанилите се хора там. Нерегламентираните постройки от години са трън в очите на хората от района.

Район "Искър"    

След десетгодишно управление на Ивайло Цеков от ГЕРБ район "Искър" се оказа презастроен, с изоставени вътрешноквартални улици и с недостиг за места в яслените групи. Кварталите "Димитър Миленков" и "Абдовица", както и село Бусманци бяха пратени в глуха улица.
Като крайни квартали "Дружба" 1 и 2 не са пощадени от новото строителство. През последните 2-3 години във втората част се появи буквално нов квартал, като блокове никнат по баири и на не повече от метър от надземната част на метрото.  Строителната вакханалия явно няма от кого да бъде стряна, тъй като се очакват още поне 10-тина блока в малка площ до "Цариградски комплекс". Новият кмет Ясен Русев ще трябва да прояви голямо въображение, за да озапти строителите.

Район "Красна поляна"

Четири мандата не бяха достатъчни на кмета на "Красна поляна" Иван Чакъров да се справи с наболелите проблеми в кв. "Факултета", "Разсадника", "Западен парк", част от "Илинден" и трите части на кв. "Красна поляна". Затова жителите му отказаха доверие и го прехвърлиха на Димитър Петров. Тази част от София е известна предимно с незаконно настанилите се във Виетнамските общежития, с мръсния въздух от изгарянето на вредни материали, с незаконните сметища, със сигурността, с несоциализираните ромски общности. Заради това липсва и инвеститорски интерес, който да развие района.

Район "Красно село"   

Управлението на район "Красно село" се асоциира най-вече с провала на предишната му кметица Росина Станиславова, която бе обвинена в злоупотреби и отстранена от длъжност. Сега в креслото й сяда Цвета Николаева, която трябва да решава проблемите в елитните квартали "Белите брези", "Красно село","Борово" и "Бъкстон". Неуредено паркиране, апетити за високо сгради и неработеща администрация са предизвикателствата пред наследничката на Станиславова, която ще бъде гледана повече от зорко.

Район "Кремиковци"    

Районът е вторият по територия в Столичната община, но там живеят 22 000 души, което пък му отрежда предпоследно място по население. Той включва кварталите "Враждебна", "Челопечене", "Ботунец", "Кремиковци" и "Сеславци", селата Горни Богров, Долни Богров, Яна и Желява, както и град Бухово. За повечето от тях основни проблеми са замърсяванията заради депата за отпадъци, частичната или липсваща канализация, транспортният достъп. Състоянието на вътрешнокварталните улици и като цяло проблемната инфраструктура продължават да са нерешените въпроси, с които за втори мандат ще решава Лилия Донкова.

Район "Лозенец"

Презастрояване, липса на тротоари, непроходими улици са ключовите думи за район "Лозенец", който обхваща кварталите "Лозенец", "Хладилника", "Кръстова вада-изток", Зоопарка, югозападната част на Борисовата градина, "НПЗ Хладилника". Някои от тях се нареждат сред най-атрактивните инвестиционни зони в София, а бързото строителство и изоставащата инфраструктура обричат новите заселници на кал и дупки.
Липсват общински детски градини и училища, транспортното обслужване и паркирането са силно затруднени. Кмет на района остана Константин Павлов.

Район "Люлин"

Очевидно жителите на най-големия по население район в София - "Люлин", не са доволни от досегашното управление и предадоха правомощията в ръцете на новата "надежда" Георги Тодоров. Районът на практика е един голям град, в който живеят над 110 000 души. Защитата на техните интереси изисква битка с презастрояването, ред в хаоса с паркирането, поддържане на зелените площи, достатъчно детски градини, отпушване на трафика в 11-те части на едноименните квартали.
Незаконните сметища и нерегламентираното изгаряне на опасни материали в кв. "Филиповци" са другите проблеми, които чакат решение.

Район "Младост"

"Младост" е вероятно районът с най-много сменени кметове през последните години, като част от тях си отидоха от поста със скандали. Затова на жителите на района не бе лесно да изберат личност, на която да вярват.
Близо 110 000 души го правят втори по население в София. Освен кварталите "Младост", в района влизат и кв. "Горубляне", "Полигона", "Експериментален". "Младостите" от десетилетия страдат от презастрояване, транспортният достъп до тях е труден, задръстванията по основните артерии са всекидневни.
Хората от "Горубляне" редовно излизат на протести, тъй като не могат да стопанисват частните си земи, които са отредени за зелени площи. За кмет този път жителите посочиха Ивайло Кукурин.

Район "Надежда"

Районният кмет на "Надежда" Димитър Димов е един от малкото представители на ГЕРБ, които оцеляха на местните избори. Районът, подобно на други близки по разположение и население, се мъчи от презастрояване и липса на места за паркиране. Там бе открит първият етажен паркинг от предишното управление, но въпреки това шофьори продължават да спират колите си в зелени площи. Водачите ги ползват за безплатен паркинг, за да вземат метрото към центъра. Много незаконни гаражни клетки бяха премахнати, но площите под тях не са възстановени и облагородени, недоволстват местните хора.

Район "Нови Искър"

Населените места на север от центъра на столицата по презумпция не са популярни, не привличат много инвестиции и не се развиват. Те са типичен пример за Столична община на две скорости. Районът, който е втори по територия в общината, включва град Нови Искър, селата Мировяне, Житен, Доброславци, Балша, Кътина, Подгумер, Световрачене, Кубратово, Негован, Чепинци, Локорско и Войняговци, и ще се ръководи от независимия Владислав Владимиров. Той ще трябва да привлече повече инвестиции и да покаже, че там не живеят "столичани в повече".

Район "Оборище"

Съществен проблем в район "Оборище" е паркирането, което е естествено предвид централното му разположение. Въпреки множеството инвестиционни проекти с публични средства, насочени към уличната мрежа в района, жителите на района изразяват недоволство си към състоянието на пътната инфраструктура и към качеството на ремонтите. Чистотата на района е друг важен проблем за тях. От първостепенно значение е грижата за сградите, чистотата на въздуха, шумът, недостатъчното озеленяване на района и претоварените участъци. Георги Кузмов поема щафетата от тази година като кмет.

Район "Овча купел"

В район "Овча купел" попадат освен двете части на едноименния квартал, и кварталите "Суходол" и "Горна баня". Техните жители преизбраха кмета си Ангел Стефанов, който ще трябва да се напъне срещу най-важния за хората проблем - презастрояването. Той пък води от своя страна и до липсата на паркоместа, дупки по улиците и разрушени тротоари заради прииждащите новодомци, които искат повече зелени площи. Освен  това концентрацията на публични инвестиции в район "Овча купел" е една от ниските за Столичната община.

Район "Панчарево"

Район "Панчарево" е уникален със своята структура и територия, тъй като е най-големият по площ и е съставен само от села, в които живеят между 5200 души - в с. Бистрица, и 72 души - в с. Плана. Останалите населени места да Герман, Долни Пасарел, Железница, Казичене, Кокаляне, Кривина, Лозен, Панчарево.
Техните проблеми са разнообразни и зависят от местоположението и спецификата на селото. Ключов проблем и липсата на канализация. Новото строителство се допуска без осигурена инфраструктура, а успоредно с това намаляват и зелените площи. Кметът Евгения Алексиева ще трябва да работи повече и срещу незаконните сметища и бавния градски транспорт.

Район "Подуяне"    

Уличната мрежа, тротоарите, неподдържаните зелени пространства са част от нерешените въпроси в район "Подуяне", а изход трябва да търси новият кмет Кристиян Христов. Районът включва старите квартали като "Хаджи Димитър", "Сухата река", "Левски", "Малашевци". Те са известни и с рекордните по брой незаконни гаражни клетки. По-близките до центъра квартали се характеризират с висока плътност на застрояване и висока гъстота на населението, а жителите на района са най-малко удовлетворени от своите доходи в цялата Столична община.  
 
Район "Сердика"

Район "Сердика" също се нарежда сред най-изоставените от Столичната община части на града. Той обхваща северните части на центъра на столицата и кварталите "Фондови жилища", "Банишора", "Орландовци", "Малашевци", "Бенковски". Щафетата от гебраджията Тодор Кръстев пое Момчил Даскалов още на първи тур, което само говори колко големи очаквания имат хората от него. В кв. "Бенковски" липсва канализация, а в "Орландовци" единствената общинска поликлиника е в покъртително състояние и от години едвам се спасява от закриване.

Район "Слатина"

Плачевното състояние на пътната инфраструктура мъчи от години и жителите на район "Слатина". Тротоарите са стари, детските градини също не достигат, а в някои квартали градският транспорт не е достатъчно уреден. Георги Илиев ще продължи още един мандат да е кмет и ще трябва да работи за осигуряване на липсващите обществените пространства за забавление, срещи и културни мероприятия.
В района попада и кв."Христо Ботев", в който е нужен засилен контрол заради нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, силния шум и други масови нередности.  

Район "Средец"    

"Пъпът" на София - баш центърът, отново ще се управлява от Трайчо Трайков. Районът е люлката на понятието "ремонт на ремонта". Затова проблемите му са от съвсем друго естество в сравнение с крайните квартали на София. По ул. "Цар Иван Шишман" ремонтът например продължава трета поредна година и хората се оплакват, че все се намира за какво да се подновят копките. В центъра липсват свободни площи за нови детски градини и паркинги и затова тези проблеми са особено наболели. Стопанисването на Борисовата градина също е сериозно предизвикателство пред управата.

Район "Студентски"

Районът е особен заради нерегистрираните на адресите обитатели, а пък броят на жителите по настоящ адрес е много по-голям от тези по постоянен адрес. Така там се водят официално около 75 000 души, но фактически са много повече. Строят се много повече жилищни сгради, отколкото обществена инфраструктура и дисбалансът е очевиден. В някои квартали задръстването е постоянно, градският транспорт едва си провира път, но се води, че доходите на населението са едни от най-високите. Кмет остава Петко Горанов, издигнат като независим.

Район "Триадица"    

Димитър Божилов е още един преизбран районен кмет на София, който ще води четири години елитните квартали като "Иван Вазов", "Медицинска академия", "Стрелбище", "Мотописта","Гоце Делчев", "Манастирски ливади - Изток", "Кръстова вада - Запад". В центъра проблем е паркирането, опазването на сгради с историческа, културна и архитектурна стойност. В по-новите квартали канализацията не е доизградена, те не се обслужват достатъчно и от градския транспорт, пътна мрежа и озеленяване.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ