13 Октомври 2024неделя10:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От безсъние се оглупява, а дългият сън е вреден за здравето

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 2251

Наполеон е казал, че "Мъжът спи 4 часа, жената - 5, а идиотът - 6." За себе си френският император твърдял, че няма нужда от сън, ала си подремвал скришом по обяд. А когато не го правел, можел да заспи и върху седлото на коня, който яздел.
Че сънят е полезен, е известно, но малцина знаят, че зад твърдението се крият и много заблуди.
Недостатъчният сън състарява и вреди на здравето, казва експертът Юрген Зулей, цитиран от Дойче веле.
Недостигът на сън отслабва имунната защита, засилва риска от атеросклероза и нарушава храносмилането, а опасността от настинка се увеличава тройно. Сънят подсилва паметта. Информацията, която човек е поел през деня, се преработва по-лесно. "Недостатъчният сън ни прави уморени и по-глупави", обобщава Зулей. Освен това малкото количество сън ни прави дебели. Но няма категорични научни доказателства дали закръглените хора биха могли да заместят диетите с повече сън. Как трябва да спим? Сами или по двойки? Жените си отпочиват по-добре, ако спят отделно. Мъжете обаче спят по-дълбоко, ако имат компания. Планираното поспиване може да развали идеята за истинска почивка.
Средностатистически погледнато, хората в Централна Европа си лягат в 23.04 ч. и се събуждат в 7.14 ч. сутринта.
От друга страна, податливостта на болести се повишава при сън, по-дълъг от 8 часа, казва Даниел Крипке от университета в Сан Диего, цитиран от Дойче веле. Направено от него проучване сочи, че чувството за отпадналост при хората, които спят дълго, намалява устойчивостта им на стрес и болести.
И още: британски учени твърдят, че всяка поза при сън може да има положителни и отрицателни последствия. Спането на една страна предпазва от стомашни проблеми и киселини, особено ако човек спи на лявата си страна. В същото време обаче тази позиция увеличава риска от поява на бръчки.
Спането по гръб облекчава симптомите на ставни заболявания, но не е подходяща за тези, които страдат от астма и нарушения на сърдечносъдовата система. Любителите на тази поза по-често хъркат през нощта. Много жени обичат да спят в т.нар "поза на зародиша" с присвити колене към гърдите. Това помага за намаляване на натоварването на гръбначния стълб и има положителен ефект върху мускулите на гърба, но след твърде дълъг сън в това положение може да се появи болка в областта на шията.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 194

ООН разследва смъртта на мигранти в Атина

автор:Дума

visibility 2167

/ брой: 194

Обвиниха бивш румънски министър, вземал подкупи

автор:Дума

visibility 2054

/ брой: 194

Фалшив Путин съобщи в ефир, че подава оставка

автор:Дума

visibility 1912

/ брой: 194

Сигурен неуспех

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2381

/ брой: 194

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2144

/ брой: 194

Ще работим за справяне с демографската криза

автор:Юлия Кулинска

visibility 2074

/ брой: 194

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ