16 Ноември 2024събота19:07 ч.

Газови заблуди

/ брой: 243

автор:Валентин Георгиев

visibility 1777

Валентин ГЕОРГИЕВ


Смразяващ ценови скок с цели 40% на синьото гориво за януари поиска "Булгаргаз". Някой евроатлантик може ли да обясни какво се случва? Нали газохранилището в Чирен никога не е било толкова пълно? Нали по интерконектора с Гърция потече евтин азерски газ? Нали имало навалица от американски танкери, дето обикаляли терминалите в Европа и само чакали да бъдат разтоварени? Кирил Петков дори говореше за четири пъти по-евтин газ от САЩ. Всичко това фейк нюз ли се оказа? Та нали само лошият Путин разпространяваше фейкове?

Въпросите са много и все риторични. А приказките на всякакъв вид политически трубадури, които ни убеждаваха колко хубаво било, че сме се откъснали от "заробващия договор" с "Газпром", увиснаха с пълна сила. 

Цените се върнаха на същите нива от лятото, когато газът в цяла Европа скочи до небесата. Спадането им през есента беше чиста проба козметика с популистка цел - изборите. Тогава нямаше и голямо потребление. А да не забравяме, че и през февруари цената може да скочи с още 40-50% и така всички "експертизи" за ползите от диверсификацията отиват в сифона на мивката.

Какъв е смисълът от нея, ако това ще ни струва закриване на цели индустрии, предприятия и нови поскъпвания на стоки и услуги по веригата? Да не говорим за невъзможността на хората да си плащат сметките за отопление, които и сега са космически след теслата от 32%, която ни се стовари през юли.  

По-добре да студувам, да гладувам, да не се къпя, отколкото да се навеждам на Путин и на Русия - тази перверзна максима, поддържана от  чиновниците в Брюксел и някои европейски лидери, очевидно е промила мозъците и на тукашните русофоби, макар мнозина от тях още да не осъзнават какъв "таралеж в гащите" си вкарваме занапред и задълго. Защото Урсула фон дер Лайен може и да се хвали как газохранилищата в ЕС са запълнени на повече от 90% и как съюзът успял да "устои на енергийното изнудване от Русия", обаче хоризонтът на тази истерична радост е до февруари-март. 

Не друг, а Международната енергийна агенция (МАЕ) предупреждава, че Европа е изправена пред значителен недостиг на газ през 2023 г. от 27 до 60 млрд. куб. м газ и препоръчва спешни мерки за справяне с него. Как? Може би пак с пестене? Но така е, когато всички вкупом гласуват и ръкопляскат на самоубийствените санкции. Ето ги резултатите от "умните" им политики. 

Брюкселските корумпета отново предлагат на простолюдието любимото решение - икономии! Няма отмяна на регулации, няма отпадане на бюрократични спънки върху ядрената енергетика, няма спиране на борсовата търговия с въглеродни квоти - само вълнени пуловери и студени душове... 

А след последните "тавани" върху цените на руския газ и нефт можем да сме сигурни, че и Москва ще резне квитанцията на потъващия ЕС, дори ако се стигне пак да тропат на портите й.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ