11 Септември 2024сряда00:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа засилва бюджетната дисциплина

Ще налагат по-твърди санкции още преди дефицитите да надхвърлят 3% от БВП

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 2950

Министрите на финансите от ЕС се споразумяха за по-твърди санкции срещу нарушителите на лимита на бюджетните дефицити. Целта на мерките е да укрепят Пакта за стабилност, предада агенция "Франс прес". Споразумението предвижда възможността да бъдат наложени санкции преди още бюджетните дефицити на задлъжнелите страни да са надхвърлили сегашната граница от три процента от брутния вътрешен продукт. Това заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Санкциите, които още не са определени, може да бъдат наложени, ако една страна не държи сметка за предупрежденията от страна на нейните партньори за публичните й сметки или когато глобалното равнище на дълга й нараства прекалено бързо.
Това е нова идея, обмисляна от ЕС - да се следят не само годишните дефицити, а акцентът в бъдеще да се поставя върху следенето на общия дълг, който не бива да надхвърля 60 процента от БВП. Идеята е да има възможност за по-бързо започване на процедури срещу държавите, чийто дълг не намалява достатъчно бързо, посочва АФП.
Официално оповестено беше и влизането в действие на механизма за подпомагане на силно задлъжнелите страни, чиито гаранции възлизат на 750 милиарда евро.
Освен това финансовите министри от 27-те страни-членки на ЕС одобриха приемането на Естония в еврозоната от 1 януари 2011 г., предаде  АФП, позовавайки се на дипломатически източници.
Естония ще бъде седемнайсетата страна, приела единната европейска валута, след като по време на срещата си в Люксембург министрите одобриха препоръката на Европейската комисия, която смята, че властите в Талин са изпълнили всички критерии за членството. Окончателното решение за въвеждането на еврото Съветът на министрите ще вземе през юли. Преди това трябва да вземе становище и Европейският парламент. Държавните и правителствените ръководители от ЕС пък ще обсъдят темата на срещата на високо равнище следващата седмица.
През миналия месец председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че желанието на Естония да се присъедини към клуба на еврото е знак и за привлекателността на еврозоната.
Според последните оценки на ЕС тази година публичният дефицит на Естония ще бъде 2,4% от БВП, а дългът й ще бъде 9,6% от БВП - показатели, за които по-голямата част от Европа може само да мечтае.

ВКС потвърди: Атанас Зафиров представлява БСП

автор:Дума

visibility 406

Ще се явим на изборите с „БСП-Обединена левица"

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 172

ВСС откри процедурата за избор на нов главен прокурор

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 172

Цената на жп линията с България е нереално висока

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 172

Лозари прибират червените сортове грозде със седмици по-рано

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 172

Българите остават с най-ниската минимална заплата в ЕС

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 172

В Румъния учениците ще оценяват учителите

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 172

ЕС не признава вота в Крим и Севастопол

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 172

СИРИЗА свали доверие от партийния си лидер

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 172

Льо Пен призова за референдум за имиграцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 172

Феноменално

автор:Ина Михайлова

visibility 1453

/ брой: 172

Порочен кръг

автор:Барбара Пейчинова

visibility 785

/ брой: 172

Църковно лицемерие

автор:Таня Глухчева

visibility 588

/ брой: 172

Много пари...за нищо

автор:Юлия Кулинска

visibility 551

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ