11 Септември 2024сряда20:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

Живот, посветен на балетното изкуство

Името на доц. Емил Димитров е познато не само у нас, а навсякъде по света, където пулсира живата красота на танца

/ брой: 32

автор:Дума

visibility 1468

Ана Александрова



Творческата дързост на родината ни, страна без вековни традиции в областта на балета, успя да създаде и съхрани с невероятна продължителност едно тържество на танцовата красота и премъдрост, завоювало висока популярност и признание по цял свят. За родения през 1964 г. на българския черноморски бряг Международен балетен конкурс - Варна, който през юли м.г. отпразнува 24-ото си издание, най-видните балетни артисти, изследователи, педагози и хореографи, отчитайки достойнствата на събитието, са изричали и изричат десетки суперлативи, тиражирани в авторитетни международни издания. За създаването и многолетното съществуване на този неповторим празник, стимулиращ развитието на танцовото изкуство в световен аспект, за неговия дух, вълнуващ се от динамичните търсения на съвремието, дял има един творец, пленен от вечната борба на човечеството за светлина и щастие. Емил Димитров!
Името му е познато не само у нас, а навсякъде по света, където пулсира живата красота на балетното изкуство. Наред с безсмъртната жрица на танца Галина Уланова, той е сред първородителите на вдъхновената инициатива - създаването на Международен балетен конкурс във Варна. И като че ли всеотдайността на Емил Димитров, взидана в устойчивите основи на това духовно събитие, преповтаря с безотказна деловитост и фанатична преданост вдъхновеното откровение на Анастас Петров, първосъздателя на българския балет: "На балета посветих всяка моя грижа, всяка моя мисъл, цялата си любов, целия си живот!" В талантливото съревнование и пластично възвишеното пресъздаване на класическите балетни образци и съвременни поетични платна навярно музикалността и ерудицията на диригента Емил Димитров влагат изцяло богатството на неговата душевност и творческа енергия. В организирането на поредните издания съзидателно участва като че ли и музиковедческата му мисъл, с която бе сътворявал редица ползотворни анализи на музикално-театрални творби.
Варненският конкурс е пръв не само по възраст сред нароилите се след него международни състезания, а и по престижност! Затова много носители на награди и отличия от други конкурси държат да покажат младото си, вдъхновено майсторство и да получат признание именно на Варненския бряг. А конкурсът продължаваше да окриля техните стремежи, защото доц. Емил Димитров бдеше над неговото оцеляване и успешно съществуване, преодоляващ с желязната си воля, мъдрост и нестихваща енергия изникващите многобройни пречки и затруднения. Той изобретяваше нови съпътстващи програми, педагогически и хореографски семинари, лятна балетна академия, теоретични конференции, прожекции на филми с балетна тематика, художествени изложби, фотоизложби, гала концерти, спектакли на гостуващи балетни трупи, на именити звезди, организираше творчески срещи за обмяна на опит и др. Неслучайно неговият авторитет е познат и признат по всички международни балетни центрове!
Лауреатите от Варненския балетен конкурс, които вече са не само звезди, а и първенци в изграждането на родната ни хореографска култура, даряваха личността на Емил Димитров с безкрайно уважение и топла обич. Именно сред техните среди изникна и наименованието Рицар на балета, с което бе дарен Емил Димитров.
Световноизвестният хореограф Юрий Григорович, дългогодишен председател на Варненския балетен конкурс, с дълбока обич и уважение подчертава: "Това събитие живее благодарение удивителния ентусиазъм на своя директор Емил Димитров, който му посвещава целия си живот!"

Автобиографични бележки


Роден е на 20 март 1929 г. в с. Горни Юруклер, Хасковски окръг. Завършва реална гимназия в Дряново, педагогическия факултет и симфонично дирижиране в Българската държавна консерватория, където е асистент през 1951-1954 г. Бил е диригент в Държавния симфоничен оркестър - Перник, ръководител на сектор "Музика" в ЦК на Профсъюза на просветата и културата. През 1960 г. организира първата национална среща по балет. Бил е началник отдел "Оперни театри" в Министерството на културата и просветата. От 1961 до 1976 г. провежда първите 7 издания на Международния конкурс за млади оперни певци. От 1964 до 1969 г. е бил началник отдел "Международни конкурси" в Концертна дирекция при МК, провежда първия международен балетен конкурс във Варна. От 1969 до 1987 г. е бил началник отдел "Международни конкурси и фестивали" в ГД "Българска музика" при ДО "Музика". През 1983 и 1987 г. провежда първите два международни конкурса за изработка на цигулки и виоли. От 1987 до 1992 г. е бил директор на дирекция "Специални програми и международни конкурси" при МК. От 1992 до кончината си е бил председател на фондация "Международен балетен конкурс - Варна".

България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 401

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 1061

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 556

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 829

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ