Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година
Нужни са промени и в процедурите по регистрация на настоящ адрес, предупредиха кметове
/ брой: 174
След като общините скочиха срещу новата методика за определяне на такса смет, ГЕРБ предизборно предложиха реформата да бъде отложена с една година. Кметове от малки и големи населени места, както и Националното сдружение на общините в България многократно алармираха в последните два месеца, че се сблъскват с непреодолими пречки да приложат новата методика за определяне на таксата. Парите, които гражданите плащат, ще се увеличат от 3 до 10 пъти и сумата ще стане непосилна за хората, предупреди местната власт. Кметът на Русе Пенчо Милков дори подаде жалба във Върховния административен съд срещу наредбата за новия начин на изчисляване на такса битови отпадъци от 1 януари 2025 г.
Според Националното сдружение на общините са нужни промени в процедурите по регистрация на настоящ адрес. Един от проблемите е, че голяма част от хората не се регистрират на адресите, на които действително живеят. Другият е, че дерегистрацията на наематели например е по тяхно желание и не може да се направи от собственика на имота.
Според наредбата общините могат да използват три начина за изчисляването на таксата за всеки човек - според торби, чиято цена всъщност е таксата, чрез съдове за изхвърляне на отпадъците от една къща или блок, а след това количеството се разделя на броя на хората, които ги ползват, и плащане на човек чрез средно изчисление на разхода за боклука, генериран от един жител на общината.
Въвеждането на принципа "замърсителят плаща" ще намали такса смет за собствениците на скъпи имоти, но ще натовари сериозно по-голямата част от домакинствата в България, защото повече от 20 години промилите за такса смет се начисляват върху замразените ниски данъчни оценки на жилищата, категорични са кметовете.
През последните месеци общините трябваше да направят изчисления каква би била таксата при всеки от тези варианти и да изберат кой ще прилагат.
Предложението за поредно отлагане на такса смет според изхвърленото количество отпадъци срещна неодобрението на бизнеса. Според работодателските организации мотивите за отлагането са недопустими и нерелевантни. Те смятат, че общините са имали предостатъчно време, за да се подготвят за въвеждането на новата такса смет.
"Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на таксата за битови отпадъци. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа", заявяват работодателите в позицията си.
Според тях твърдението, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно, е манипулативно. Всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството им, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане, изтъкват работодателските организации.