06 Август 2024вторник03:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 34

автор:Дума

visibility 1710

1867 - ражда се Костадин Байкушев, български лесовъд (умира 1932 г.). Пръв открива и описва през 1897 г. вековната черна мура в местността Бъндерица в Пирин, наречена на него - Байкушева мура. Възрастта й се оценява на повече от 1300 г., което я прави най-старото иглолистно дърво в държавата и едно от най-старите в света. Приблизителните й размери са: височина 26 м, диаметър 2,2 м и обиколка 7,8 м.

1878 - Манолаки Ташев става първият кмет на София след Освобождението. Градът е с население около 11 000 души, което го поставя на пето място по големина след Пловдив, Русе, Варна и Шумен. За три месеца Ташев разчиства столицата от разрушенията и извозва трупаната с години смет. Възстановява уличното осветление, организира санитарна служба и пожарна команда.

1879 - открито е Учредителното събрание в Търново. В работата му участват 229 депутати - 117 по право (представители на изборните административни и съдебни съвети), 88 избрани и 24 назначени от княз Дондуков. Задачата на събранието е изработване на конституция на Княжество България. За председател е избран митрополит Антим I Видински, а за подпредседатели - Петко Каравелов и Тодор Икономов. Представители от Македония, Одринска Тракия и Източна Румелия (45) участват в едномесечните частни заседания на депутатите по въпроса за националното обединение.

1882 - ражда се Георги Захариев Коняров, инженер. Завършил е Фрайбургската минна академия. Седем години е бил главен директор на Мини Перник (1925-1932). Заедно с тогавашния кмет на Перник Малин Боснешки постигат много за модернизирането на селището. Автор на уникален научен труд "Кафявите въглища в България", съдържащ 13 геоложки карти и 75 палеонтологически таблици.

1898 - ражда се Бертолт Брехт, немски поет и драматург (умира 1956 г.). Увлича се по Маркс, а след установяването на националсоциалистическа диктатура в Германия емигрира в Дания. По-късно се преселва в САЩ, където е разпитван от Комисията за борба с антиамериканска дейност и набеден за комунист, едва избягва затвора. Създава известния театър "Берлинер ансамбъл". Най-значителните му драматични произведения са "Опера за три гроша", "Майка Кураж и нейните деца" и др.

1934 - ражда се Татяна Лолова, актриса. Мечтае за драматични роли, но става звезда на комедията и любимка на публиката наред с Георги Калоянчев, Георги Парцалев, Стоянка Мутафова. Многобройните й почитатели я помнят с десетки незабравими роли на сцената - в "Баня" на Маяковски, "Импровизация" на Радой Ралин и Валери Петров, Беатриче в "Много шум за нищо" и пр. С най-голям успех - 11 години пред препълнени зали, играе баба Гена в "Човекоядката" на Иван Радоев. Носител на десетки награди. Зад гърба й са филмите "Топло", "Случаят Пенвеле", "Щурец в ухото" и др. Самата тя казва за себе си: "Обожавам сочните роли. Цяла бака да имам от тях, пак няма да им се наситя. Че на кого му омръзва да играе?"

Ден на пчеларя. Отбелязва се на църковния празник Св. Харалампий - покровител на пчеларите. Този ден е особено важен за тях. Носи се мед за освещаване в църквата, за да има здраве и мед през цялата година. Смята се, че този мед е придобил лековити сили, затова се пази за специални случаи през цялата година. Ако някой се разболее, му дават от него, за да се възстанови по-бързо и да оздравее. Пече се питка, която също се носи в църква за освещаване. Осветената питка се раздава за здраве и благополучие.

Започват засилени проверки за скорост по пътищата

автор:Дума

visibility 180

Полиция и доброволци издирват 73-годишна жена от Иваново

автор:Дума

visibility 171

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 418

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 391

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 361

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 362

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ