05 Август 2024понеделник14:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Аналогии на страха

/ брой: 231

автор:Андрей Пантев

visibility 3203

Шотландците казват, че има две неща, на които не е хубаво да присъстваш при изготвянето им - колбасите и политиката. А все пак ние свързваме величието най-вече с науката, културата и войните. Малцина от тези, пред които се прекланяме на тържествената заря, са били политици. Повечето - по време на войни. Военолюбието в историографията е част от величието. Нищо, че има справедливи войни, но никога красиви.
Човечеството винаги е живяло в страх и очакване на война. Парадоксалното е, че в повечето случаи обаче тя е смятана за невъзможна. Докато не се случи. "Няма война - пише А.Дж. Тейлър - която да е неизбежна, стига да не е започнала." А все пак те започват въпреки страховете на част от инициаторите. После историците започват препирнята като при детско сбиване кой започна пръв. Но надеждата за "вечен мир" също е останала.
Ако бегло прелетим над предисторията на двата гигантски военни конфликта, ще установим колко усилия са предприети, за да се избегне войната. В края на XIX и началото на XX в. има две мирни конференции - едната спонсорирана от американския президент Теодор Рузвелт, другата - от руския император Николай II, десетки писателски срещи, миролюбиви ръкостискания и изтъкване на свещеното културно-историческо наследство на Европа. Самият континент по това време е не по-малко културно интегриран, отколкото днес. После знаем какво се случи. Същата миролюбива мода продължи и между двете световни войни. Диалозите между Стефан Цвайг и Ромен Ролан например. Излиза, че само 26 дни след образуването на ООН не е имало войни на нашата планета. Изразът на Хемингуей и заглавие на роман "Сбогом на оръжията" никога не е бил спазван. Парадоксът, че всички членове на Съвета за сигурност на ООН са и най-големите производители и търговци на оръжие, е тревожно показателен.
Но оръжието е и средство за сигурност. Особено при заплаха. Когато през 1908 г. обявяваме независимост, освен дипломатическата мъдрост, зад нас стоят и 100 хиляди щика! Но щиковете често са аргумент и на агресията. Много често тя е аргументирана като борба срещу тирани и защита на демокрацията. Какво е тогава агресия? По тогавашното международно право Съединението от 1885 г. също е агресия. Тогава, когато сънародници искат и чакат, не е агресия. Цялата работа е кой, защо и кога те иска!
Насилствените нашествия в Близкия изток засега не потвърждават тази мотивация. По-добре и по-спокойно ли живеят там хората след "демократизацията"? "Живей както мен" - това е лайтмотивът на всяка внесена модернизация и изкуствена демократизация! Единствено възможен и единствено правилен. А колко си успял в тази имитация и дали това ти е угодно? Колко цивилизации са загинали поради тази мания? Когато няма полюси, не може да твърдиш, че светът е еднополюсен. Историческият опит свидетелства, че големите световни конфликти са предшествани от локални стълкновения. Дори има термин "малките войни на кралица Виктория" за английската политика на "блестяща изолация" от края на XIX в. Руското разширение в Средна Азия е несравнимо с това нашествие.
А днес? Може ли някой да опонира, че в това си предназначение най-ангажираната страна е Америка? А не е ли комично, че прибалтийски държави са членове на военен съюз, назован атлантически? Къде е Балтика, къде е Атлантика. Американците са живели добре тогава, когато са се радвали на спокойствието на американския изолационизъм. Но тези години са сравнително малко. Е, Втората световна война ги измъкна окончателно от депресията от 1929 г. и оттогава войната, стига да е възможно най-далеч, им идва добре! Поне за някои от тях! Американските пехотинци, които носят демокрацията по света, обикновено са бедни деца, на които се плаща добре, а после постъпват в колеж, за който не са и мечтали! Стига да останат живи! Не съм прочел за син на сенатор, който е на бойното поле.
Гротеската с предизборната кампания за президент на САЩ ни идва в повече. Това ли са личностите, които ще определят в голяма степен съдбата на света? Действително ли всичко зависи от тях? Но какво да правим, след като главният мотив и тема на втората дискусия между Хилъри и Доналд е някаква муха по лицето на кандидат-президентката? Те правят голяма услуга на дебелашките прояви на част от нашите кандидати за президент. Че ако великите американски кандидат-президенти използват гнусни компромати, защо не и ние? Нашите ги имитират, учат се от тях! Да си грубиян в политиката е модерно и популярно, то често работи добре! Обещанията и нападките се приемат като част от политическо поведение, което изчезва веднага след изборите.
Една империя загива, когато се разпространява прекалено нашироко, независимо с какви средства. Та страховете ни са условни. Вероятно няма да има световен и пряк ядрен конфликт. Но малките войни не са по-малко опасни. Това означава, че няма да има война, предприета от фанатични идиоти, с ядрен диалог между Москва и Вашингтон. Но няма и да има мир.

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 163

/ брой: 147

България е втора в ЕС по горски пожари за 2024 г.

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 147

Бедствено положение в село край Велико Търново заради безводие

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 147

Телесните повреди при домашно насилие са се увеличили тройно

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 147

Заради чума умъртвиха 14 000 животни в Гърция

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 156

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 167

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 139

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 189

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ