България и Румъния с най-болни здравни системи в ЕС
Според Асошиейтед прес ситуацията в двете страни продължава да се влошава
/ брой: 195
"Без хирургически конци и други основни консумативи, при остър недостиг на персонал, катастрофална хигиена и накрая: пожар в болница, който уби пет преждевременно родени бебета, болничната система на Румъния е в безизходица", пише агенция Асошиейтед прес в коментарен материал. Повод за него е трагичният инцидент в северната ни съседка от миналата седмица, но агенцията не пропуска да направи аналогия и с нашата страна.
Остър недостиг на медицински персонал, подкупи на лекари и сестри за по-добро лечение и хронично недофинансиране или тежки дългове в болниците са всекидневните препятствия, с които се сблъскват пациентите, пише агенцията по адрес на Румъния.
В съседна България, друга бедна членка на ЕС, която разходва само 4,2% от БВП за здравеопазване, пациентите също често плащат за медицински консумативи и лекарства - и за преференции при лечението, пише Асошиейтед прес.
"Типични форми на корупция в болниците са подкупите, за да се осигури приемът, както и купуването на консумативи и лекарства, официалните дарения за болницата, допълнителни плащания за лечение и операции", пише агенцията, като цитира Константин Пашев от Центъра за изследване на демокрацията у нас.
Лекарите и сестрите в Румъния и България са зле платени, пише още агенцията. В Румъния специалист в болница изкарва по-малко от 1000 евро месечно. Това подсигурява съществуването на подкупите.
И в двете страни очакваната средна продължителност на живота е 73 години, което е с пет години по-малко от средното за ЕС. А нещата изглежда ще се влошават, коментира агенцията. По данни на румънското здравно министерство през последните три години 8000 лекари са поискали документите, които ще им позволят да работят в чужбина. Положението е сходно и в България, отбелязва Асошиейтед прес.
Станка Маркова, председател на асоциацията на медицинските сестри в България, твърди че балканската нация трябва да удвои броя на сестрите, за да достигне необходимото съотношение между лекари и сестри. Според нея липсата на персонал вече се отразява на качеството на лечение, а болниците с по-малко сестри имат по-високи нива на смъртност. Както и в Румъния, медицинските кадри си търсят работа във Великобритания, Испания и Гърция, където средните заплати за сестри са пет-шест пъти по-високи, отколкото в България, повтаря вече известен факт агенцията.