ЗЛАТОТО
/ брой: 241
Ваклото агне се завърна от САЩ и се вживя в ролята на спасител. От телевизора Стоян Ганев, нахъсан и със самочувствие на първооткривател, ни обясни, че парите за пенсиите "са заровени" в златните залежи на страната, дадени вече на концесия на чуждестранни компании за жълти стотинки. Идва от Америка, не откри Америка! Това, с което искаше да ни шашне Стоян Генев, отдавна си го знаем. Моят земляк от Момчилград Вълко Гергелчев, известен учен-геолог, от години надува тръбата за престъпното отношение към добива на злато. Десетина авторитети в геоложката наука от доста време крещят високо: "Златото на българския Клондайк изтича в чужди трезори". Няма кой да ги чуе. И им горчи, не толкова заради пропиления труд, младостта, преминала по чукари, сондажи и лаборатории - с възторзи и надежди, че са открили бъдещето на България, а защото златото от нашите земи изтича в чужди трезори, децата ни скитат по света немили-недраги, народът едва свързва двата края, пенсионерите са докарани до просешка тояга.
Знам колко много подписки с предложения и разработки известни специалисти- геопроучватели са изпращали докъде ли не по върховете, но от мъглата на недостижимите върхове дори ехо не отеква. Да оставим настрана обидата у учените - та кой ли в днешно време ги зачита! Да не би някой от Иван-Костовото правителство през 1999 г. да е подпитал някого от Института по геология, от Софийския университет или от Минно-геоложкия университет, преди да хариже богатото златорудно находище "Челопеч". Това ни подтиква към разсъждения за вреди, нанесени от невежественост и небрежност, но договорът, с който просто ачик сме си изули гащите, облича мислите ни и със съмнения, че нечии лични банкови сметки са се набабанили от тая "далавера на века".
И сетне от какъв зор кабинетът на Симеон Сакскобургготски и следващите правителства оставиха канадската компания "Дънди прешъс метълс" да шета из страната и да си изнася концентрата в Намибия, та там, далеч от нас, да си извлича "презрения метал" и още други минерали, сега Бойко Борисов й набута и Ада тепе. Да им е пълен гювечът. За тях златното руно, а за нас среден пръст.
Според Алекс Нестор от Минно-геоложката камара 500 т злато лежат под земята ни, а годишно се добиват около 4 тона злато. От изследване на проф. Илия Балтов и доц. Иван Дончев узнахме, че у нас има описани 25 златни находища с 576,9 млн. тона руда, в които има 442 тона злато и 3930 тона сребро. Сред най-големите находища са "Челопеч", "Чала", "Седефче", "Хан Крума", "Розино", "Маджарово" и др. Скоро Трънското находище ще бъде регистрирано като търговско откритие, но и тук сме го продали на канадци - този път на "Юромакс рисорсис". Дано поне договорът с тях е по-читав, защото залежите в това находище са над сто тона злато. Други чужди фирми правят проучвания край Ракитово и Брезник. Треска за злато вече тресе цялата страна. Еколозите се плашат да не пуснат цианидните технологии. Знае се, че у нас и реките са златоносни, България е най-богатата страна на злато в Европа.
Вижда се, че ако заложат по-силна карта на добива на злато, управниците ни няма да сбъркат. Криза е, а на тая краят й не се вижда. Златото е спасителен остров, то е застраховано от срив, поне докато се върне доверието в еврото и долара. Цената му стигна през декември м.г. 1,923 долара за тройунция, доходността на жълтия метал е 20 пъти по-висока от банковия депозит. Джордж Сорос вече има стотици тонове със златни кюлчета. И нашенските новобогаташи ги колекционират - едно връз друго като тухли четворки.
Ако произвеждаме повече злато, ще сме по-богати, ще се увеличи и златният резерв, който сега е 39,9 тона. Най-големи запаси имат САЩ - 8133.5 тона, а Китай е номер едно по добив. Поднебесната империя е най-големият потребител на злато, изпревари Индия, където бумът е през сватбения сезон. Там е закон младоженецът, дори и крава да няма, е длъжен да осигури на невестата кило злато. Италианците са най-големите притежатели на семейно злато и там в кризата мнозина са принудени да го продават евтино. Добре дошло за мафията, тя "плаща веднага и добре" и го изнася в Швейцария. А в Таджикистан по заповед на президента Емомали Рахмон бяха извадени принудително златните зъбни протези на населението, щото не можело да се убеди светът, че то е бедно с тия жълтици в устата.
Свършвам тези редове почти заслепен от златото. В народната ни митология то е символ на светлина, свързан с огъня и със Слънцето. Върху шапчицата на новороденото се пришива жълтичка, за да го пази от уроки. Народът вярва в предпазното действие на златото. Това същото злато, което толкова злини е донесло на човека. Но то владее света.