Сянката на хитлеризма над ЦРУ
/ брой: 22
Разсекретени в последно време материали от архивите на ЦРУ разкриват, че след Втората световна война сътрудници на американското разузнаване са укривали лидер на украинските фашисти, колаборационист и помагач на нацистите. В продъжение на десетки години той е водил подмолна война от Ню Йорк срещу Съветския съюз, пишат в "Boston Globe" Кристиан Салазар и Ранди Хершафт. Двамата автори се позовават на доклад, адресиран до Конгреса. По време не студената война Микола Лебед е ръководил нелегално организация, действала срещу Москва и е осъществявал по нареждане на ЦРУ подмолни операции, се казва в подготвения от двама учени доклад. Чрез организацията "Пролог", финансирана от ЦРУ, той събирал разузнавателна информация за СССР до края на 60-те години.
По време на войната Лебед е един от ръководителите на организацията на украинските националисти, сътрудничел е на нацистите, участвали в унищожаването на евреите в Западна Украйна и в избиването на хиляди поляци. В доклада с подробности се разказва за усилията на сътрудниците на американското разузнаване да скрият факти от миналото му.
"Може да си мислите, че ЦРУ не е трябвало да се доближава до този човек заради неговото минало" - казва Норман Гоуда от университета във Флорида, който в съавторство с Ричард Брайтман от вашингтонския Американски университет съставя доклада. "Лебед е бил много полезен през годините на студената война" - заключава Гоуда. В доклада се изнася още, че през 1991 г. Лебед все е бил смятан за важен сътрудник на американското разузнаване. В един момент федералното разследване е било принудено да признае, че е възможно той да е бил военнопрестъпник, но така и не се стига до съд. Лебед умира през 1998 г.
Докладът, озаглавен "Сянката на Хитлер: нацистките военни престъпници, американското разузнаване и студената война", е основан на безпрецедентен масив от документи за отделни личности и секретни операции, които ЦРУ разсекретява, и на данните от архива на военното разузнаване, които дълго време са били недостъпни за изследователите. Прессекретарят на ЦРУ Джордж Литъл заявява по повод разкритията в доклада на Гоуда и Брайтман: "ЦРУ никога не е укривало военни престъпници и не е имало програми, които биха им помогнали да избегнат правосъдието за техните деяние по време на войната. Напротив, десетилетия наред то е сътрудничало с управлението за специални разследвания на Министерството на правосъдието". Документите са станали достъпни за изследователи благодарение на акта за разобличаване на нацистките военни престъпници от 1998 г.
Между другото авторите отбелязват, че деквалифицираните документи показват как американските тайни служби са използвали и закриляли бивши нацисти по време на студената война в много по-широки мащаби, отколкото се е предполагало. Елизъбът Холцман - бивш член на Конгреса от Демократическата партия от Ню Йорк, която се бори за разкриването истината за политиката на ЦРУ по отношение на нацистите, одобрява разкритията и заявява: "Това е трудна и срамна глава от американската история. Изнесените факти, не бяха известни на обществото и аз мисля, че трябва да се отбележи куража на правителството да се разкрият тайните от миналото. Ние искаме да научим истината за това какво са правили нашите предишни правителства и това да се направи по един професионален и отговорен начин".
В един от разсекретените документи се вижда как след войната САЩ използват офицери от Гестапо, включително Рудолф Милднер. Милднер е отговарял за сигурността в Дания през 1943 г., когато е издадена заповед 8 хиляди евреи да бъдат арестувани и депортирани в Освиенцим. Впоследствие те биват спасени - лидерите на датската съпротива са били предупредени за готвените арести и успели да вземат мерки. Американската армия пленява Милднер и го скрива от разследващите военните престъпления, защото той разполагал с богата информация за организираните от комунистите подривни действия по време на войната, която се оказва полезна за американците.
Преследвачи на нацисти от дълги години поставят въпроси за връзките на американски служби с военнопрестъпници по време на студената война. Между 1945 и 1955 г. повече от 500 учени и специалисти, свързани с нацизма, са прехвърлени в САЩ, където имат съществен принос в сферата на ракетното строителство и космическата програма.