Равносметката
/ брой: 11
Някога нашенци не са делили годината на седмици, месеци и тримесечия, цепили са я на две полугодия - от Димитровден до Гергьовден и от Гергьовден до Димитровден. Свети Георги лято носи, свети Димитър - зима. По Димитровден се уреждали сметките, както се казва пито-платено, тогава се наемали ратаите и овчарите, пазарили са слугините. Сега вървим по календара, в края на годината и началото на новата теглим чертата. Вижда се какво има над нея и под нея. Досещате се, че ще сложа на кантар извършеното от правителството на Пламен Орешарски, на което се наложи да работи при извънмерно сложна обстановка - лошо наследство, оставено от дезертиралия Бойко Борисов, парламент на разногласието, президент въртел и протести на жълтите павета.
Така че да загърбим хороскопите и да видим какво ни донесе 1 януари 2014 г.:
* Минималната работна заплата стана 340 лева - с 30 повече от 2013-а, увеличението засегна около 286 хиляди души.
* Майчинските за дете от 1 до 2 години са вече с 30 лева повече - 340 лева, колкото е минималната заплата. Промени има и в детските надбавки и обезщетенията.
* Месечният максимален осигурителен доход е вече с 200 лева по-висок от миналогодишния, той достигна 2400 лева, с което се вдигна таванът на пенсиите от 770 на 840 лева. Минималната пенсия до 30 юни 2014 г. ще бъде 150 лева, а от 1 юли - 154,50 лева. От същата дата ще бъдат увеличени пенсиите по швейцарското правило - с 50% процента от ръста на инфлацията и 50% от увеличението на средния осигурителен доход. Замразени бяха възрастта и стажът за пенсия от миналата година - около 18 500 ще имат шанса да се пенсионират.
* Потребителската такса при доктор за пенсионери бе намалена от 2,90 на 1 лев, разликата ще се изплаща на лекарите от бюджета.
* Токът поевтиня с 1 процент през деня и 10% през нощта.
* Земеделското министерство предоставя 84 млн. лева за ваучери за гориво на фермерите през годината, предвидени са 2,5 млрд. лева субсидии за земеделието от европейските фондове и националния бюджет.
* Върнато е цялото ДДС на фирмите, това става за първи път след 2009 г.
* Парламентът прие 51 закона - 33 от тях са промени в нормативни актове. И още - върна 26 млн. на бюджета.
Повечето от изброените промени са свързани със социалната политика, което доказва, че предизборните обещания на БСП и ДПС се изпълняват. Може би някъде придобивките са малки, но толкова позволява състоянието на икономиката. За социалната политика са предвидени 355 млн. лева в повече от 2013 г. И още нещо, което анализаторите започнаха да виждат и изричат на висок глас: сложен е край на авторитаризма, демокрацията се възстановява.
А какво остава под чертата на предизборните обещания. Не бе постигната данъчната справедливост, ДПС не иска да се променя облагането на доходите, инатят се за данък "богатство". Партията, чийто почетен председател е енергоконсултантът Ахмед Доган, е против строежа на АЕЦ "Белене" и БСП като че ли остави обещаното под миндера. Тия и други различия в становищата на партньорите, поддържащи програмата на Орешарски, подтикнаха някои инакомислещи червени депутати да настояват за коалиционно споразумение с ДПС. Предложение, което не бива да бъде отминавано лекомислено, тъй като доста тояги се стовариха по гърба на Коалиция за България заради осъществени досега идеи на ДПС за персонални назначения. Но дори да не бъде подписано споразумение, това не означава, че червената коалиция трябва да вдигне ръце, а да продължи в преговори да настоява да удържи на дадената дума. В очакване сме да тръгне националният план за усвояване на средства за намаляване на безработицата, макар че от синдикатите твърдят, че не безработицата е проблемът, а трудовата заетост. Но обещаваните нови работни места още си стоят в програмата, това не става като във фокус, но вече има оживление в икономиката. Ръстът на износа за деветмесечието на 2013 г. е 7%. Световната банка прогнозира 1,7% икономически растеж за България. Виждат се 8500 работни места в автоиндустрията.
Има още авгиеви обори за почистване - дано парламентът по-скоро приеме законови поправки в подкрепа на правителствената програма в борбата с нелоялната конкуренция и злоупотребата с монополното приложение. Справедливо е Народното събрание да гласува поправки в Закона за политическите партии, за да излязат харчовете им на светло.
А на протестния фронт нищо ново. След като лозунгът във фейсбук "Грабвайте паветата!" се оказа ялов, телепортираха бунта за днес - първия работен ден на Народното събрание. Вече им се нагледахме!