11 Септември 2024сряда18:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Равнопоставеност

/ брой: 59

автор:Тодор Коруев

visibility 681

Равнопоставеността на половете е голямата илюзия на човечеството. Вярно, цел e, към която се стремят модерните държави, макар че се съмнявам в искреността на това намерение, обявявано постоянно като съществен белег на демокрацията, но неизпълнимо докрай като самата демокрация. Това не ни пречи да се съгласяваме с Кант, който преди 200 години е казал, че най-висшето същество - човекът, не е нито само мъжът, нито само жената. Човекът е мъжът и жената заедно.
Знам едно: трябва да се отнасяме по-сериозно към жените не само затова, че те са майките - раждат живота, а са и по-жизнени. Първо, дори защото са повече от мъжете - 52 процента от населението на Европа, повече са и у нас. Второ, нежният пол живее по-дълго от силния.
 Мерило за равнището на политическата цивилизованост и демократизма в управлението на всяка страна е положението на жената. Това не съм го измислил аз! Равнопоставеността на половете е "светая светих" в принципите на Европейския съюз. В историята на човечеството има блестящи примери как жени ръководят големи и малки държави - републики и кралства. Нашият опит е бедничък - имаме само една жена премиер (Р. Инджова) и една - председател на парламента (Ц. Цачева). Толкова.  В САЩ досега са нямали президент с пола, нищо че в Конституцията им пише изрично, че всички хора са свободни и равни по рождение. В Корана пък четем: "И жените имат същите права, каквито и задължения съгласно обичая, но мъжете са едно стъпало над тях." (Кор. 2:228). Като че ли се облягаме повече на този ислямски принцип, отколкото на европейските стандарти. Защото никой не може да отрече, че съществува мъжки монопол, че има забранени за жената социални територии, че умишлено се ограничава и забавя политическата кариера на жените, че репресиите започват първом от тях.
Женската половина е по-голяма от мъжката у нас, ала е по-уязвима - тя е по-бедна, безработицата в нея е по-голяма, социалното отчаяние - по-силно. България е страната в Европа с най-висок относителен дял на жените в риск от бедност или социално изключване - 50,9% от всички жени общо и 62,8% от жените над 65 години.  През 2008 г. жените у нас са получавали с 12,3% по-малко от мъжете, докато през 2012 г. (оттогава са последните данни от НСИ) разликата вече е 14,7%. Нямало дискриминация! Тъкмо обратното говорят безбройните жалби до КЗД за ограничаване на правото на труд и за уволнения по време на бременност. А беше време - през 70-те и 80-те години на миналия век, когато икономическата активност на българката бе една от най-високите в целия свят. Тогава Източна Европа бе изпреварила с еманципацията Западна Европа. Още преди 10 ноември жените у нас превзеха властта в много сфери на обществото, а и в семейството, там мъжът загуби донякъде ролята си на глава.
Преходът към демокрация и пазарна икономика удари най-жестоко нежния пол. Защото Демокрацията капитулира пред Пазара. Мъжът вече не може да издържа семейството си, което го смазва психически, жената отказва да ражда - двамата не могат да осигурят детето си, пък ако рискуват то да се роди  - не знаят дали ще го изхранят, дали ще му намерят детска ясла и градина, дали ще го изучат. Много млади семейства отлагат раждането за по-добри времена, а те най-често не идват и става безнадеждно късно в дома им да звънне детско гласче. Отвсякъде дебне несигурност и неизвестност. Не - спасение, както е в заглавието на оня филм.  Повечето млади живеят на т.нар брачни начала, при Соца това "съвместно съжителство" бе укорявано като "милиционерски брак". Новост у нас са и все повечето късни бракове, а едно от четири семейства завършва с развод.
 Ако искате да научите повече за дереджето на жената, потърсете в интернет материалите от конференцията "Равнопоставеност на половете в политика. Българският опит", организирана от Центъра за исторически и политическите  изследвания. Максим Мизов, единственият мъж сред 21 жени участници в конференцията, е категоричен, че бе извършен "исторически грабеж на жените чрез тяхното закрепостяване и ограничена социална или политическа мобилност". И ако отделни представителки на нежния пол са се добрали до политическа власт - това е форма на женско отмъщение. В сегашния парламент "отмъстителките" са само 59. Авторът на студията съжалява, че политиката губи, като се лишава от женските езици и гласове  - те са по-нежни и по-нюансирани, та се губи и полифонията. Не съм питал Мизов дали да го цитирам, но едва ли ще се разсърди, че давам гласност на неговия апел за въвеждането на квоти на представителството на жените в политиката. Колкото и да е неприятно за мъжете, това ще ги освободи от историческото бреме на половите предразсъдъци. Но преди да се съглася за квотите, не е ли по-добре да попитам Галина, жена ми!
      

България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 401

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 1061

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 556

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 829

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ